xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

1 Dekar Kaç Dönüm? Dekar Ne Anlama Gelir?

Hepimiz daha önce birkaç kez de olsa duyduğu dekar kelimesi tam olarak ne anlama geliyor? 1 dekar ya da birkaç dekarlık alan ifadesi ve tüm merak edilenleri bu yazımızda sizlere anlattık. Bunların dışında hektar ve dönüm gibi çok fazla insan tarafından bilinmeyen kelimeleri de bilmeyenlere anlatacağız.

birevim peşinatsız ev

1 dekar kaç dönüm gibi cümleyi sık sık duyduğunuza eminim bu tarz bilgilerin her yerde olmaması nedeniyle bu yazımızda aydınlatıcı bir konuya değinmek istedik.  İnşaat sektöründe bir çok ölçü ve birim vardır. İnşaat sektöründe çalışan bir personel ya da mühendis değilseniz bu birimler hakkında detaylı bilgi sahibi olma ihtimaliniz son derece düşüktür. Arazi ölçülerine kendi aralarında bazı isimler verilir. Hektar, dönüm, dekar ve ar gibi kelimeler ile isimlendirilir.

Dekar Nedir?

Dekar ölçüsü bir çok insan tarafından dönüm olarak bilinir. Özellikle köylerde böyle bilinir ve tanımlanır. Alan hesaplamasında 1000 metrekarelik bölgeye 1 dekar adı verilir. Dönüm ve dekar arasında bir fark yoktur. Her ikisi de aynı anlamı taşımaktadır. Bu nedenle de farklılık söz konusu değildir. Halk arasında daha çok dönüm kelimesi kullanılır.

Hektar nedir? Bunu da kısaca açıklayalım. Metrekarenin 10 bin katı anlamını taşır. 10.000 metrekarelik alan 1 hektar olarak hesaplanır. Orman yangınlarında çoğu zaman duyduğumuz 10 hektarlık alan yok oldu kelimesi aslında 100 bin metrekarelik alanın yandığı anlamını taşımaktadır.

Bir çok insan dekar ve dönüm arasındaki farkı bilmiyor bazıları ise karıştırıyor. 1 dekar 1 dönüme eşittir aralarında kesinlikle bir fark yoktur.  1 dekar kaç kaç dönüm gibi sorularda gelebiliyor. Ancak bu tarz soruların genel olarak bilgisi daha az olan insanlar tarafından sorulduğunu da söylemekte yarar var. 1 dekar 1 dönüme eşittir diye cevaplamak kesinlikle çok açıklayıcı olacaktır. İkisi birbirinin aynısı ancak farklı kelimeler ile ifade edilmektedir.

Dekar ve dönüm 1000 metrekarelik bir alanı oluşturur. Halkın bazı kesimi dekar bazısı ise dönüm olarak isimlendiriyor. Aslında karışıklığın nedeni de buradan geliyor.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Özlem Ünal Reply

    1 dekarlık bir alanımız var köyde, bu alanın üzerine yapmak istediğimiz konut düşüncesinde, parsel parsel ayrı hesaplatma şansımız olabiliyor mu? Tapu tek, parsel tapu çıkartılmamış

  2. Muhammet Çetin Reply

    Bizimde 2 dönüm arazimiz var, pandemi işçi olmadığından gidip kendimiz tarlayla ilgilendik ve pestilimiz çıktı, 10 dönüm araziyi düşünemiyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − 11 =

Güvenlik Sorusu

6 x 9?