xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

1 Dönüm Kaç Metrekare (M2)? Arazi Ölçüm Birimleri

Eğer arsa tarla gibi işler ile ilgili değilseniz ve bu tarz bir mülkünüz de yoksa 1 dönüm ne kadar eder? Ya da arazilerin metrekare ölçümleri gibi detayları bilmemeniz son derece normaldir. Bu yazımızda genel olarak 1 dönümün ne kadar edeceğini ve sizlere arazi ölçüm birimleri ile alakalı önemli bilgileri aktaracağız.

birevim peşinatsız ev

Arsa, bahçe, arazi ya da ne derseniz değin toprak alanlarının ne kadar bir yeri kapladığını belli etmek için bazı ölçü birimlerine gereksinim vardır. Bu ölçü birimleri toprağın hem sınırlarını çizeceği gibi hem de maddi olarak değerini de ortaya çıkarır. Bu gibi nedenler sonucunda toplum arasında da 1 Dönüm Kaç Metrekare (M2)? Ediyor gibi algılar oluşmuştur. Özellikle bu alanda çalışanlar 1 Dönüm ya da 1 dekar arasında farkları enine boyuna bilmektedir.

1 Dönüm Kaç Metrekare (M2)?

Bir çok insan Google aramalarında 1 Dönüm Kaç Metrekare (M2)? Ediyor diye araştırıyor. Bu konulara ilk kez değinen ya da bakanlar için biraz karışık olduğunu söylemek gerekiyor.  İnternet ortamında hektar nedir? 1 hektar kaç kilometre, 1 hektar kaç metrekare? Dönüm nedir? 1 dönüm kaç metrekare? Gibi sorular sıklıkla soruluyor. Vakit kaybetmeden sizlere bu soruların yanıtlarını verelim.

Hektar nedir? Bunu da kısaca açıklayalım. Metrekarenin 10 bin katı anlamını taşır. 10.000 metrekarelik alan 1 hektar olarak hesaplanır. Orman yangınlarında çoğu zaman duyduğumuz 10 hektarlık alan yok oldu kelimesi aslında 100 bin metrekarelik alanın yandığı anlamını taşımaktadır.

Ar: metrekarenin 100 katı kadar olan ölçü birimine verilen isimdir. 100 metrekareye 1 ar denilir. Halk arasında ar kelimesi çok fazla bilinmese de arazi ölçüleri alanında önemli bir yere sahiptir.

Dekar: halk arasında genel olarak dönüm olarak da bilinir. Hatta dekardan daha fazla dönüm kelimesi kullanılır. Metrekarenin 1000 katı olan ölçü birimi olarak isimlendirilir.

1 Dönüm=1000 Metrekare olarak adlandırılabilir. Bu da 1 dönümün 1000 metrekare olduğu anlamını taşımaktadır.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Bekir Korkmaz Reply

    1 dönümün metrekare hesabını hep karıştırıyorum, insan bir kere bir şeyi yanlış öğrenince düzeltmesi çok zor oluyor

  2. Sena Çelik Reply

    Memlekette 2 dönüm arazimiz var, gerçekten uğraşma kısmında çok fazla uğraşıyoruz, büyük arazi sahiplerine allah kolaylık versin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × five =

Güvenlik Sorusu

2 x 6?