xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Açık Kredi Nedir?

 Bankacılık Kanunu kapsamında bankalar kredi verecekleri zaman müşterilerini ayrıntılı bir şekilde araştırmaktadır. Bir bankadan kredi isteyen müşterinin kredi notu, kefalet durumu, nakdi borçları, teminat mektupları, vadeli işlem sözleşmeleri, tahvilleri gibi durumları araştırıldıktan sonra o müşteriye kredi sağlanıp sağlanmayacağına karar verilir.

birevim peşinatsız ev

Finans kuruluşlarının vermiş olduğu kredi türlerinden biri olan açık kredi ise diğer kredi tiplerine göre daha ince eleyip sık dokunarak sağlanan bir kredi türüdür. Bankadan kredi alacak olan kişinin doğrudan doğruya kişisel imzasına güvenilerek açılan kredi türüne “açık kredi” denir.

Açık kredilerde herhangi bir imzanın eklenmesi veya krediye karşılık teminat istenmesi söz konusu olmaz, çünkü kredi alan kişinin bütün aktifi genel anlamda bir teminat anlamına gelmektedir. Bundan dolayı krediyi çeken kişi, kredinin geri ödemesini yapmazsa kendisine teminatsız para veren banka garameye girer. Bu da sadece imza karşılığında açılan kredi için az çok bir teminatın var olduğu anlamına gelir. Bankalar açık kredileri ya son derece güvenilir müşterilere açarlar ya da tamamıyla kendi kontrolü altında bulunan ortaklık ve kuruluşlara açarlar. Açık kredilerin kullandırılmasında belli başlı kriterler vardı. Örneğin krediyi kullanan kişinin itibarı, toplumdaki konumu, ahlakı, ticari bilinirliği ve mal varlığı bu anlamda en önemli unsurlar arasında yer alır.

Kredi Türleri Nelerdir?

Bankaların kredi isteyenlere sağladıkları çeşitli kredi türleri bulunur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kullanım amaçlarına göre krediler: Üretim, yatırım, tüketim vb. için kullanılan krediler bu gruba girer
  • Açık Krediler: Kefil ve teminata gerek olmadan, imza alınarak verilen kredilerdir.
  • Teminatlı krediler: Kefalet ve mal varlığına göre sağlan kredilerdir. Bu kredide önemli olan nokta teminat mektuplarıdır. Mal varlığının olduğu durumlarda ise mevcut mal varlığı teminat olarak kabul edilir.

Açık krediler yalnızca yüksek itibarlı ve banka ile iyi bir geçmişi olan kişilere verilir. Kredi alan kişinin itibari, toplumdaki konumu ve en önemlisi mal varlığı bu anlamda çok önemlidir. Krediyi veren bankalar, kredi isteyen müşterilerine hangi miktarda kredi verebileceğini ve hangi koşullarda vermek istediğini tamamen kendisi belirler.

 

birevim
Paylaş