xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Apartman Karar Defteri Nedir, Nasıl Doldurulur?

Günümüzde şehirleşme oranının artmasıyla birlikte nüfusun büyük bir bölümü apartmanlarda yaşamaktadır. Toplu yaşanılan alanlarda ise ortak kararlar alınabilmesi adına her apartman ya da site için yönetici olarak bir sorumlu seçilir ve bu sorumlu yılda en bir kez olmak üzere belirli aralıklarla toplantılar yapar. Yapılan bu toplantılarda alınan kararlar ise karar defteri adı verilen bir deftere yazılır ve toplantıya katılan bina sakinlerinin imza onayına sunulur.

birevim peşinatsız ev

Hemen herkesin merak ettiği karar defteri işte bina yöneticisi tarafından yapılan toplantılarda alınan kararların yazılmış olduğu defterlerdir. Karar defterleri kat mülkiyeti kanununca tutulması zorunlu olarak belirlenmiş defterlerdir. Apartman karar defterleri sıradan basit bir defter olamaz. Kesinlikle formatlara uygun bir defter olmalıdır.

İçindekiler

Apartman Karar Defteri Nasıl Hazırlanır ve Doldurulur?

Bütün karar defterlerinin kat mülkiyetinin 32. Maddesi çerçevesince aşağıda belirtilmiş olan özellikleri taşıyor olması gerekmektedir.

  • Mülk sahiplerinin kararlarını yazmak ve toplantıdan çıkan kararların netleştirilerek uygulanabilmesi için karar defterleri belirli sayıda bir sayfadan ve her sayfaya ait numaralardan oluşmalıdır. Numarası olmayan ve sayfa bakımından kurallara uymayan defterlerin cezai karşılığı mevcut olup geçersiz sayılmaktadır.
  • Apartman karar defterlerinde belirlenmiş ve numaralandırılmış olan sayfaların her birinde aynı zamanda noter mührü bulunmalıdır. Burada en önemli nokta noter mührünün karar defterinin her sayfasında yer almasıdır.
  • Bina karar defterlerinde toplantı konuları ve alınan kararlar haricinde kesinlikle alakasız şeyler yazılamaz.

Apartman Karar Defterine Yazılması Gerekenler

Apartman karar defterlerine kesinlikle binayı ilgilendiren ve toplantıda alınan kararlar yazılmalıdır. Bunların haricinde alakasız konuların yer alması kesinlikle yasaktır. Yazılabilecek konular ise şunlardır:

  • Bina yöneticileri ile yapılan toplantılarda alınan kararların bu defterde yer alması şarttır.
  • Yapılan toplantılarda oylamaya sunulan kararların yapılan oylama sonucu oluşan durumun deftere yazılması kesinlikle şarttır. Yapılan oylamada kaç kişinin bulunduğu, kaç kişinin evet oyu, kaç kişinin ret oyu ya da aynı şekilde kaç kişinin çekimser kaldığı yazılmalıdır.
  • Yine alınan kararlar için yapılan oylamada ret çıkmışsa neden ret oyu verildiğine dair açıklamaların yer alması da karar defterine yazılması gerekenlerdendir.
birevim
Paylaş

7 Comments

  1. Hüseyin Acar Reply

    Apartman karar defteri halen kullanılıyor mu ya, benim rahmetli babam kullanıyordu apartmanımızda artık yeni sisteme geçilmiştir diye düşünüyordum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − 15 =

Güvenlik Sorusu

6 x 8?