xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Apostil Nedir, Ne İşe Yarar?

Apostil kavramı en basit haliyle onay demektir. Özellikle yurt dışında yaşayan ya da yurt dışında herhangi bir karar yetkisi olan kişileri yakından ilgilendiren apostil, yurt dışında alınmış bir kararın ülkemizde geçerli olmasını sağlayan onay belgesidir. Apostil nedir ve apostil nereden alınır gibi soruların cevaplarınız yazımız içerisinde bulacaksınız.

birevim peşinatsız ev

İçindekiler

Apostil Nedir?

Apostil; bir belgenin gerçekliğinin onaylanarak  başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan sistemdir.

Bu belge onay sistemi 6 Ekim !961 tarihli Lahey Konferansı’na üye veya taraf devletler tarafından kabul edilmektedir. Üye veya taraf devletler tarafından belirlenen yerel bir merci, belgenin gerçek olduğunu onaylayarak başka bir ülkede belirlenen kurallar çerçevesinde kullanılmasını yasal hale getirmektedir.

Apostil Nereden Alınır?

Ülkemizde apostil işlemlerini valilik, kaymakamlık veya ağır ceza mahkemeleri başkanlıkları gerçekleştirmektedir. ağır ceza mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde Adalet Komisyonu Başkanlıklarından da temin edilebilmektedir.

Bir belgeye apostil şerhi vurulmadan önce yeminli tercümanlarda tercüme ettirildikten sonra tercümanın yemin zaptının bulunduğu noterde onaylatılması gerekmektedir.

Apostik şerhinin geçerli sayılabilmesi için bazı bilgilerin eksiksiz olması gerekmektedir. Bu bilgiler; belgeyi düzenleyen ülkenin adı, imzalayan kişinin sıfatı ve adı, belgeye basılan mührün ait olduğu makam, belgenin düzenlendiği yer ve tarih, apostil şerhini düzenleyen makam ve kaşesi, şerhin numarası, apostil düzenleyen kişinin imzasıdır.

Apostil şerhi uygulanan belgelerin herhangi bir geçerlilik süresi bulunmamaktadır. Sadece nufüs kayıt örneklerine uygulanan apostil işleminin 6 ay geçerliliği bulunmaktadır. Fakat mührün vurulduğu belgenin bir geçerlilik süresi varsa süre sona erdiğinde apostil işlemi de geçersiz sayılmış olacaktır.

Apostil Hangi Belgelere Uygulanır?

Apostil, üye veya taraf devletlerden birinin milli toprakları dahilinde düzenlenmiş, üye veya taraf devletlerden bir başkasının milli toprakları dahilinde kullanılması düşünülen kamu belgelerine yöneliktir. Bu kapsamda geçerli kamu belgeleri;

  • Yargı mercileri veya mensubu kişilerce düzenlenen belgeler, vesikalar
  • İdari mervi belgeleri, vesikaları
  • Noter belgeleri
  • Vize gibi kişisel vesikalar üzerine düzenlenmiş, belli bir zamanın ve imza onayının tespitine yönelik belgelerdir.

Diplomatik ve konsolosluk belgeleri, ticari belgeler veya gümrük muameleleri ile ilgili idari belgeler tatbik edilmemektedir.

Apostil Onay Ücretleri Ne Kadardır?

Apostil onayı için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Fakat apostilden önceki yeminli tercüman ve noter basamaklarında kişiler sundukları hizmetlerin karşılığını talep etmektedirler.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × four =

Güvenlik Sorusu

2 x 3?