Artan Konut Sayısı  ve Peşinatsız Kampanyalar

Türkiye’nin deprem bölgesi olması ve birçok yapının yaş ve inşaat teknolojisi bakımından da riskli olması şehirleşme adına yeni adımların atılmasını zorunlu hale getirmiştir. Bunların başında da kentsel dönüşüm projesi gelmektedir. Bu projelerin çoğunlukla uygulanan bölgenin demografik yapısını hem nicelik hem de nitelik olarak değiştirdiği açıktır. Örnek vermek gerekirse bin haneli bir bölge kentsel dönüşümle aynı alan içerisinde 5 – 10 bin haneye çıkabilmektedir. Kentsel dönüşümde mülk sahipleri sahip oldukları konutun birkaç katı değerinde eve kavuşurken, yine o bölgede yaşayan kiracıları ev sahibi yapma konusunda adımlar atmaya itmektedir.

Kentsel dönüşümle bölgenin mimari yapısındaki değişim de o bölgeye rağbeti arttırmaktadır. Albenisi yüksek modern yapılar ister istemez ev sahibi olmak isteyen insanları etkilemektedir. Dönüşümün konut ihtiyacına etkisinden bahsetmek mümkündür. Özellikle büyükşehirlerde görülen kentsel dönüşüm projeleri, yeni ve müşteri odaklı kampanyaları beraberinde getirmektedir.

Orta ya da alt gelir gruplarına yönelik ön plana çıkan kampanyaların bir çoğu peşinatsız kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Bu nokta da bankalar devreye girmektedir. Ev sahibi olmak isteyen özellikle herhangi birikimi olmayan kişiler ilk olarak ‘peşinatsız ev kredisi veren bankaları aramaya başlar. Ancak bankalar da kazanç sağlama odaklı oldukları için kendilerini güvenceye almak adına adımlar atarlar. Konut kredisi için peşinat talebi yerine bir taşınmazı ipotek isteyebilmektedir. Görüldüğü gibi kredi için bankaya yönelen hiç peşinatsız ev sahibi olmak isteyen müşteriler, ancak ipotek göstererek konut kredisi kullanabilmektedir.

Ülkenin değişen ekonomik koşulları göz önünde bulundurulduğunda riskli de sayılabilecek bu yöntemlerin dışında devlet de vatandaşlarını ev sahibi yapmak, konut piyasasını canlandırma adına peşinatsız ev sahibi olmak isteyenleri teşvik etmek amacını taşıyan devlet katkısı uygulamasını başlatmıştır. Bu yöntemde de mevduat veya katılım bankalarında mevduat hesabı ya da katılım fonu hesabı açan kişiler belirli miktarlarda aylık ya da üç aylık periyotlarla birikim sağlarken, devlet de bankada 75 bin lira biriktirenlere 15 bin lira katkı sağlamaktadır.

Hiç peşinatsız taksitle ev almak için başka alternatifler de yok değildir. Faizsiz ve peşinatsız yöntemlerle müşteriye projeler sunan firmalar da vardır. Bu firmalar günümüzde sağlıklı ve müşteriyi sonunda zararla ayrılmayacak imkanlar sağlamaktadır.

Önceki

Gayrimenkul Sektöründe Peşinatsız Ev Projelerinin Önemi

Sonraki

Peşinatsız Kampanyalardan Yararlanın Huzurun Tadını Çıkarın!

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir