xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Avlu Nedir?

Çok eski dönemlerden bu yana hem konutlarda hem de resmi yapılarda kullanılan bir yapı ögesi olan avlular, mimarlıkta atriyum olarak da bilinirler. Avlular, taşınmazların tamamlayıcısı ya da bütünleyicisi konumundadırlar. Peki adını sık sık duyduğumuz avlu nedir? Taşınmazların çevresinde, önünde, arkasında ya da yanlarında yer alan, yapıların tamamlayıcısı konumundaki bölüme kısaca avlu adı verilir. Avlular Antik Roma konutlarında evin bir bölümünü oluşturan, etrafı sütunlarla çevrili olan yapılardı. Burada akla avlu neden yapılır? Avlu ne işe yarar? Sorusu gelmektedir.

birevim peşinatsız ev

Avluların yapılma amacı yapıda bulunan kişilerin bağımsız olarak açık alandan yararlanabilmelerine olanak tanımaktır. Bundan dolayı bir yapı içerisinde bir avlu olabileceği gibi birbiriyle bağlantılı ya da bağlantısız birçok avlu da yer alabilir. Avlular “iç avlu” veya “dış avlu” olarak iki şekilde olabilir. Avluların çeşitli türleri bulunur. Yapı düzenindeki konumlarına avlular iç, dış, çiftlik, bahçe, tören gibi çeşitlere sahiptir. Tören avluları çoğunlukla resmi yapılarda karşılama ya da çeşitli törenler için yapılır. Bu tür avlulara genelde şeref avlusu denmektedir.

Yapıların etraflarında yer alan avlunun üstü açık ve çevresi duvarla ya da çitle çevrilidir.  Avlular aynı zamanda birbirine bitişik ve kapalı bir bütün oluşturan bir yapı topluluğunun ortasında kalan üstü açık alanlar da olabilirler. Günümüz mimarisinde avlular sadece ev için değil, fabrika ve alışveriş merkezlerindeki orta boşluklar için de tercih edilmektedir. Bu tür alanlarda merdivenler, asansörler, ana giriş kapıları genelde avluya açılır.

Türk Mimarisinde Avluların Özellikleri

Yapıların genelde orta kısmında bulunan, tercihe göre üstü açık ya da kapalı olan geniş kısımlar olarak ifade edebileceğimiz avlular her medeniyette farklı şekillerde inşa edilirler. Örneğin Türk evlerinde avlular genelde üstü açık şekilde bırakılır ve evin giriş kapısı avluya açılır. Özellikle İç Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde görülen avlu geleneği çoğunlukla önemli kişilerin evlerinde görülür. Bu evlerin avlularında genelde süs havuzu yer alır. Türk mimarisinde avlular yemeklerin yendiği, eğlencelerin düzenlediği yerlerdir. Törenler avluda düzenlenir, dinî bayramlarda kurbanlar avluda kesilir. Avrupa mimarlığında ise avluların üzerinin cam ile kapatıldığı görülebilir.

 

birevim
Paylaş