Banka Faizinden Başka Seçenek Var Mı?

Banka kredileri bir SMS ile kapınıza gelebilir. Ya da ‘şu kadarcık faiz alıyoruz’ diye reklam yapabilir. Ancak biz Anadolu insanı için faiz, hiç uygun değildir. Faizsiz seçenekler günümüzde oldukça popüler olmaya başladı. Bu nedenle ev parası kadar faiz alan banka seçenekleri eskisi gibi tercih edilmiyor. Banka kredilerinin büyük ölçüde zarara yol açtığı ortadadır. Ev fiyatlarının yükselmesi ve asgari ücretin düşük tutulması, ev sahibi olmayı hayal haline getiriyor. Zor durumda kalan dar gelirli vatandaş, tabiri caiz ise ‘kurtlara’ teslim ediliyor.

Faizsiz Seçenek Sunan Kurumlar

Faizsiz seçenek sunan kurumlar, faiz ile para satmamaktadır. Bankalar ev satan emlakçı veya yapı şirketi değildir. Bankalar, insanlara faiz ile para satan kurumlardır. İnancımızda yeri olmayan bu uygulama, günümüzde ev satan ve uygun taksit imkânı sağlayan kurumlar tarafından ortadan kaldırılmaya başlanmıştır. Aradığınız peşinatsız ev İstanbul seçeneklerini sunan bu kurumlar, hizmet bedeli, kar payı ve imece usulü ile çalışmaktadırlar. Evin fiyatı dışında hizmet bedeli olarak -20 civarında komisyon ödüyorsunuz. Daha sonra ise peşinatsız veya senetli seçeneklerle ev sahibi oluyorsunuz. Kar payı alan kurumlarda beğendiğiniz evi sizin için satın alıyor ve size kar payı ekleyerek satıyor. Bütün bunlar ticaret kuralları içerisindedir.

Ev Alırken Faizli Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Faizsiz ev veriyor diyen bir kurumun, size faizsiz ev verip vermediğini anlamak için öncelikle inancımıza göre faizi araştırmalıyız. Bu araştırma ile faizin tespit ettikten sonra, bu faizsiz projeleri tahlil etmeliyiz. Mesela İstanbul’da peşinatsız kredisiz ev seçeneklerini araştırıyorsunuz. Bu araştırmada faizi bilerek tetkik etmeniz, aradığınız faizsiz ev sahibi olma fırsatını size verecektir. Bütün bu etkenlerle birlikte, imzalayacağınız sözleşmeyi tam olarak tetkik etmeniz, oldukça önemlidir.

Ödeme şekliniz, taksitlendirme ve daha birçok etken, yıllarınıza mal olacaktır. Bankalardan alınan faizli kredi ile aldığınız ev 100 lira ise 200 lira oluveriyor. Ödemeleri yapamadığınız anda, faiz artıyor. Hiç ödeyemediğinizde ise banka bütün mal varlığına ev koyuyor. Bütün bunları düşünerek hareket ettiğiniz zaman, mantıklı ev sahibi olma şeklini daha iyi kavrayacaksınız. En iyi ev alma şeklini, faizsiz çalışan kurumların seçeneklerini değerlendirerek anlayabiliriz.

Önceki

Kira Öder Gibi Faizsiz Fırsatlar

Sonraki

Banka Kredisi Dışında Seçenek Var Mı?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir