Banka Kredisi Dışında Seçenek Var Mı?

Bu soruya ‘evet’ dememiz gerekir. Kendimizi bankadan kredi çekmeden ev sahibi olamam, diyerek şartlandırmamalısınız. Dünyada birçok yerde uygulanan faizsiz ev alma sistemleri, artık ülkemizde de var. Bankalar size ev satmıyor. Bankalar faizli para satıyor. Yani siz evi almak için bankadan faizli borç alıyorsunuz. Burası bilinmesi gereken bir gerçektir. Bankadan ev aldım, sözü yanlıştır. Üstelik vereceği kredinin % 75’ni vererek, kalan % 25 lik açık için sizi ikinci bir kredi alımına zorluyor.

Faizsiz Çalışan Kurumlar Yeni Alternatif

Ev fiyatlarının çok yükseklere çekilmesi ve asgari ücretin ise komik rakamlarda kalması, ev sahibi olmayı zorlaştırmaktadır. Zor durumda kalan vatandaşın imdadına bankalar yetişmektedir. Yıllarca faiz ödemek zorunda kalacağınız krediler önünüze serilmeye başladı. Yani ‘denize düşen yılana sarıldı’ atasözü gerçek oldu. Ev sahibi olayım derken, bütün her şeyini kaybedenler, boşanmalara kadar varan vakalarla karşılaşırlar.

Faizsiz çalışan bir sistem yok mu? diye sorarsanız, cevap ‘evet’ olacaktır. Faizsiz çalışan kurumlar, size bankalar gibi faizli borç para vermiyorlar. Onların amacı ticaret kuralları çerçevesinde sizi ev sahibi yapmak istiyorlar. Bunun için sizden hizmet bedeli alıyorlar. Sizin yerinize evi alıp kar ile satıyorlar. Bunların hepsi belli ticari kurallarla oluyor. Ticaret ve faiz zıt kavramlardır. Ticaret hizmet verir ve kar-zarar ile çalışır. Faiz ise hizmet vermez, sadece belli oranda kar alır.

Bütün bu kuralları dikkate alan faizsiz kurumlar, inancımızda yeri olmayan faizi kaldırarak, vatandaşın ev sahibi olması için çalışmaktadır. Bu kurumlar peşinatsız kredisiz ev olanakları sunmaktadır. Güncel ev fiyatları ile kira öder gibi ev sahibi olmanız artık mümkün. Aradığınız hiç peşinatsız ev nasıl alınır? Sorusunun cevabını, bu kurumlarda bulabilirsiniz.

Ev Alırken Hangi Şartlara Dikkat Etmeliyiz?

Ev alırken, faizsiz sistemle ev alacaksak ki bu sistem daha sağlıklı, öncelikle faizi bilmeliyiz. Ticaret ile faizi ayırt etmeliyiz. Rakamsal takıntılardan çok, yaptırımları, ödeme koşulları ve evin gerçek fiyatı gibi hususlarda yoğunlaşmalıyız. Özellikle faizsiz olması, ödeme konusunda çok daha az ödeme yapmanıza neden olacaktır. Bu konuda araştırma yapan bir vatandaş peşinatsız ev sahibi olmak istiyorum, diyerek, faizsiz kurumlarla istişare etmelidir.

Önceki

Banka Faizinden Başka Seçenek Var Mı?

Sonraki

Herkesin Hayali Faizsiz Ev Almaktır

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir