xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Banliyö Nedir? Banliyölerin Kurulma Nedeni?

Birçok kişi banliyö kelimesini daha önce duymuş olsa da kelime anlamı olarak çok fazla bilgiye sahip değil. Banliyö yerleşim bölgesinin kentin şehir merkezinden uzak olmasına verilen isimdir.

birevim peşinatsız ev

Varoş ya da benzeri kelimeler ile aynı anlamları taşımaktadır. Büyük kentlerin etrafında kurulan kentleşme içine katılan yerleşim bölgelerini banliyö ismi verilmektedir. Banliyö kelimesinin hem eş anlamlısı hem de farklı kullanım tabiri olarak yörekent kelimesi ile bilinmektedir. Büyükşehirlerin çevresinde ya da bir kentin şehir merkezinden genellikle uzak olmasına banliyö ismi verilmektedir. Banliyöler farklı nedenlerle kurulmuştur. Şehir nüfusun artması sosyal ekonomik olarak bu nedenlerle bu tarz alanlar kurulmaya başlanmıştır.

Banliyölerin Kurulma Nedeni?

Kent merkezine uzak bölgelerde banliyöler şehirler ile insanların sürekli olarak iletişim halinde olmasına yardım eder ve toplumumuzda ciddi bir yeri vardır. Bu nedenle de şehirlere bağlı olarak insanlara hizmet verirler.

Kent merkezine ulaşmak, eğitim ya da günlük ihtiyaçların karşılanması gibi nedenlerle banliyöler kent merkezine endeksli bir hayat sürerler. Günümüzde artık banliyö kelimesi çok fazla kullanılmamaktadır. Bunun ana nedeni ise banliyö ya da varoş tarzı yerlerin şehrin içi gibi kabul edilmesi geliyor. Bu gibi yerlerin sayısının artmasındaki nedenler sonucunda banliyöler artık neredeyse yok olmaya yüz tutmuştur.

Banliyölerde Ulaşım

Banliyöler genel olarak şehir merkezlerine uzak oldukları için bu tarz alanlara ulaşımda da bir takım sorunlar yaşanmaktadır. Ne gibi sorunlar diye merak edenler için kısa ve net bir biçimde açıklamakta yarar var. Günde sadece bir kez ulaşımın olmasını söylemek yeterli olacaktır. Ayrıca gıda ürünlerinin ulaşması gibi nedenlerle de sorunlar yaşanır.

Banliyö Treni

Banliyö ile şehir arasında sürekli olarak iki yönlü bir ulaşım söz konusu olmaktadır. Bu ulaşım sınırlı olsa da bu ulaşımı sağlayan banliyö trenidir. Banliyö gibi alanlara ulaşım çok eski dönemlerden beri trenler ile olmuştur. Günümüzde de bu süreç aslında devam etmektedir. Her ne kadar unutulmaya yüz tutsa da banliyö trenleri halen daha seferlere devam ediyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + nineteen =

Güvenlik Sorusu

6 x 8?