xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Bayındırlık Ne Demektir?

Günlük hayatta bu kelimeyi kesinlikle duymayan ya da bilmeyen yoktur. Hatta bir zamanlar ülkemizde bakanlık adı olarak da yer alan bir kelimedir. Kelime anlamı olarak da bayındırlık; herhangi bir bölgeyi mevcut halinden çok daha iyi ve güzel yapacak olan birime verilen addır. Zaten sözlük anlamı olarak da hayat şartlarının çok daha iyi olabilmesi için üzerinde çalışılmış, tımar ve imar edilmiş alan demektir.

birevim peşinatsız ev

Bu açıklamalardan da net bir şekilde anlaşılacağı üzere bayındırlık, belirli bir alanı çok daha iyi bir hale, yapıya kavuşturma ve yaşanılabilir kılma çalışmalarının tamamıdır. Bu alanda yapılan çalışmaların tamamı bayındırlık kapsamına girmektedir.

Bayındırlık Görevleri Arasında neler Bulunur?

Eskiden ülkemizde bütün bu bayındırlık çalışmaları Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürütülmekteydi. 2011 yılında yapılan değişiklikle bu bakanlığın adı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak değiştirilmiştir. Günümüzde ise bütün bayındırlık faaliyetleri bu bakanlık tarafınca yürütülmektedir. Peki, bayındırlık çalışanlarının görevleri arasında neler vardır?

  • Kendisine bağlı kuruluşlar üzerinden kanunlar çerçevesinde bakım, onarım, inşaat hizmetlerinin işleyişini kontrol eder.
  • Hemen her şehirde zorunlu olarak bulunması gereken sığınakların, çeşitli alt geçitlerin, şehrin altyapı çalışmalarının ve daha birçok konunun proje asıllarına uygun olarak ilerlemesi için gereken kontrolleri yapmak.
  • Ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik koşulları göz önünde bulundurarak en uygun fiyat politikası üzerinden yapı malzemelerinin teminini ya da üretilmesini sağlamak.
  • Türkiye Coğrafi bilgi sisteminin oluşturulmasına gereken teknik desteği sağlamak ve yaygın olarak kullanılmasını çeşitli kanallar üzerinden teşvik etmek.
  • Alt yapı tesislerini il özel idarelerine yapmak ve yaptırmak.
  • Gerçek ve tüzel kişilerin inşaatlarının kontrolünü sağlamak ve bu kişilere yapı müteahhitliği yetki belgesi vermek.
  • Yurtdışında inşaat yapmak isteyen müteahhitlerin yasal mevzuatlarını halletmek ve bu işlemlerin kayıtlarını tutmak.
  • Herhangi bir kamu hizmetinin ihtiyacının giderilmesi ya da yararına olması durumunda imar planlarında değişikliğe gidilmesini ya da yer ayrılmasını valilik kanalı ile belediyeye yaptırmak.
  • Bakanlık ile ilgili kuruluşlara ait görevlerin yapılmasını sağlayıp, takip etmek.
  • Birden fazla belediyeyi ilgilendiren durumlarda ortaya çıkabilecek karmaşayı çözüme kavuşturmak.
birevim
Paylaş

5 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − ten =

Güvenlik Sorusu

3 x 8?