xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Birikim Yaparak Hedeflerimize Ulaşabiliyor Muyuz?

13Bu hedefler bazılarımız için ev ve araba sahibi olmak gibi ciddi yatırımlar isteyen hedeflerden oluşurken bazılarımız için de daha farklı isteklerden oluşabiliyor. Bu hedefleri gerçekleştirirken de aslında karşı karşıya olduğumuz durum, bu hedefleri para karşılığında değil de harcadığımız zaman sayesinde satın aldığımız gerçeğidir. Zira satın almak istediğimiz ev ya da araba için ödediğimiz bedeli karşılamak amacıyla daha fazla çalışıyor, bu nedenle de yaşayacağımız hayatın büyük bir bölümünü ipotek altına almış oluyoruz.

birevim peşinatsız ev

Çünkü içinde bulunduğumuz dönemin dinamikleri de göz önünde bulundurulduğunda, eğer yüklü miktarda nakit tutarına sahip değilseniz; ev, araba gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılamak için bankaların sunduğu kredilerden faydalanmak durumunda kalıyorsunuz. Dolayısıyla bu tür hedeflerin gerçekleştirilmesinde başka bir kişinin veya kurumun finansörlüğü altında olmanız zorunluluk haline geliyor. Dolayısıyla gelecek yıllarınızın önemli bir bölümünü bu finans desteğinin geri ödemesi için harcamış oluyorsunuz.

Konut İhtiyacında Alternatif Yöntemler

Toplum genelinde düşündüğümüzde yaşamımızda gerçekleştirmek istediğimiz en önemli hedeflerden biri de muhakkak hem kendimiz hem de ailemiz için güzel bir eve sahip olmak… Ancak ekonomik olarak yüklü miktarda nakit parası bulunmayan kişilerin, bu hedefi gerçekleştirmek için önemli finans desteklerinin altına imza atmasından başka çıkış yolu yok gibi gözüküyor. Nitekim ev fiyatlarının da günümüzdeki durumu göz önünde bulundurulduğunda, kişiler hayallerini gerçekleştirerek konut sahibi olabilmeleri için genellikle bankaların müşterilerine sunmuş olduğu konut kredilerine ihtiyaç duyduğu aşikar. Fakat günümüz genelsek ekonomi modelinde bankalar aracılığıyla alınan bu kredilerin faiz oranları da gerçekten hem el hem cep yakıyor. İnanılmaz boyutlara yükselmiş olan bu krediler, müşterilerin hayatlarının önemli bir bölümünü ipotek altına alınmasına neden oluyor.

Bir örnek ile açıklamak gerekirse; hayalinizdeki eve sahip olabilmek için 300 bin TL’ye ihtiyacınız olduğunu düşünelim. Bankalardan bu tutarı konut kredisi olarak temin ettiğinizde, 10 yıllık bir vadede geri ödemeniz gereken toplam tutar, en iyi şartlar altında 680 bin TL oluyor. Dolayısıyla bu durumda 5 yıl boyunca evinizin ederi kadar çalışmışken 5 yıl boyunca da almış olduğunuz bu konut kredisinin faizini ödemek için çalışmak durumunda kalıyorsunuz. Konut tutarının faizini ödemek için çalıştığınız bu 5 yıllık süre zarfında, fazladan bir ev veya çok iyi bir otomobil sahibi olabilirdiniz.

Bu çerçeveden bakıldığında pek çok kişi, ihtiyaçlarını karşılamada oldukça zorluk yaşıyor veya çok daha fazla çalışmak durumunda kalıyor. Peki finans desteği sunan kurumlara yani bankalara bu kadar fazla faiz farkı ödemeden, geleneksel yöntemlerin dışına çıkılarak alternatif seçenekler sayesinde ihtiyaçların karşılanması mümkün olsaydı? İşte bu noktada ev ve taşıt hayallerini gerçekleştirmek isteyenlerin yardımına tasarruf ekonomisi yetişiyor.

Tasarruf Ekonomisi

Kökleri ülkemizde atılan ve giderek daha da popülerlik kazanan tasarruf ekonomisi, yüksek faizleriyle istedikleri gibi at koşturan bankaların korkulu rüyası olmaya başlıyor. Bu modele göre; insanlar bir araya gelerek yaptıkları tasarruflar sayesinde, karşılaması oldukça zor olan yüksek meblağlı ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabiliyorlar. Bu sayede çalışma hayatlarından taviz vermeden ve yaşam kalitelerini koruyarak konut sahibi olabiliyorlar. Faydanın ortak dağılımı modeli hakkında detaylı bilgilere Birevim kuruluşunun resmi internet sitesinden ulaşabilir, kolaylık sağlayan bu yöntem ile hayallerinizdeki eve rahatlıkla kavuşabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 − four =

Güvenlik Sorusu

4 x 2?