Bütçenizi Zorlamadan Ev Sahibi Olmak

Birkaç yıl öncesine kadar bankalar birliğine göre kredi kullanımı en fazla evin değerinin % 75’i oranında sağlamaktaydı. Ancak son dönemlerde Peşinatsız Ev Kampanyaları kapsamında bu kural esneklik kazanmıştır. Çoğu banka bu duruma istinaden hiç peşin ücret talep etmeden tüketicilere kredi desteği sağlamaktadır. Böylelikle birikimi olmayan herkesin ev satın alabilmesi de mümkün olmuştur. Giderlerinizi hesapladıktan sonra geriye kalan tutarlar ile taksitlendirme yapabilmenize de olanak sağlanmıştır. Finans kurumlarının uyguladıkları prosedürler bir kaç gün içerisinde tamamlanmaktadır. Yani satın almayı istediğiniz konutu belirledikten kısa bir süre sonra tapu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak taksitleriniz tamamen bitinceye kadar evin üzerine ipotek konulması zorunlu bir uygulamadır. Yani bu süre zarfında hiç bir şekilde devir işlemlerini gerçekleştiremezsiniz.
Ortak Kredi Nedir?

Özellikle yeni evlenecek olan çiftlerin veya aile bireylerinin Peşinatsız Ev Almak istemesiyle gerçekleşen ortak kredi türüdür. Bankalar bu gibi durumlar için istedikleri her belgeyi ayrı ayrı olacak şekilde talep etmektedir. Yani bankadan borç almak isteyen iki kişi bile olsanız evraklarınız kişisel olarak incelenmektedir. Eğer bir tarafın geçmiş dönem borç durumunda sorun varsa ve idari takip sürecine girmişse bankalar olumlu cevap vermemektedir. Ayrıca yine tarafların en altı aylık sigorta primlerinin kesintisiz olarak ödenmesi koşulu da bulunmaktadır. Onaylanması durumunda ise konut tapusu ortak olarak düzenlenmektedir. Taraflar birbirlerinin onayı dışında satış ve devir işlemini gerçekleştirememektedir.
Kredileri Düzenli Ödemek Önemli Midir?

Finans kurumlarından veya inşaat firmalarından kullanılan Peşinatsız Ev Kredisi taksit ödemelerini düzenli ödemeniz son derece önem arz etmektedir. Eğer taksitlerinizde aksama durumu yaşanırsa öncelikle borçlu tarafa ihtarname gönderilmekte ve otuz gün süre tanınmaktadır. Bu süre içerisinde de ödeme yapılmadığı durumlara ipotek altında olan evin satışı söz konusu olmaktadır. Böylece alacaklı borcunu tahsil eder ancak sizin o zamana kadar ödemiş olduğunuz paralar sıfırlanır ve size ait bir gayrimenkul kalmaz. Yani yatırım yapmak isterken büyük oranda maddi kayıp yaşarsınız. Ödeme planı içerisinde yer alan tarihte mutlaka düzenli bir şekilde yapmalısınız.

Önceki

2017 İle Beraber Konut Alımlarındaki Kolaylıklar

Sonraki

Cepten Para Çıkmadan Kasanıza Tapu Girecek!

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir