xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Çarpık Kentleşme Nedir?

Kentlerdeki nüfusun hızlı bir şekilde artması sonucunda oluşmaktadır. Denetimsiz ve plansız bir şekilde altyapısız ve estetikten uzak bir şekilde merkezden dışa doğru kentleşmenin ilerlemesidir. Bu durum; doğal, kültürel ve tarihsel değerleri yok etmektedir.

birevim peşinatsız ev

İçindekiler

Çarpık Kentleşmenin Nedenleri

Hızlı kentleşme, hızlı çarpık kentleşmeye dönüştü. Bunun birçok nedeni bulunmaktadır.

– Ülkemizde göçler tahminin üstünde gerçekleşmiştir.
– Devlet tarafından doğru yerleşim planları uygulanmamıştır.
– İmar afları bu konuya özendirici olmuştur.
– Yapılan planlar, anormal büyüyen nüfus karşısında yetersiz kalmıştır.
– Planlamalar kaçak yapıları yasallaştırmaya yönelik yapılmıştır.

Bu nedenler ve benzerleri ile çarpık kentleşme konusunda hiçbir zaman bilinç oluşmamıştır. Yapılan planlar çok geriden geldiği ve gerçekçi planlara sadık kalınmadığı için çarpık kentleşme sorunu devam etmektedir.

Çarpık Kentleşmenin İnsanlara Maliyeti

Çarpık kentleşme, toplum yaşamını ve ülke ekonomisini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Kent merkezleri her geçen gün daha çok yaşanmaz hale gelmektedir. İş gücü ve para kaybı sebepleri ile merkez kaçışlar başlamaktadır. Kentte bulunan iş gücünün birçoğu uzak mesafelerden gelmektedir. Gecekondular yüzünden şehirin havası her geçen gün bozulmakta ve sağlıksız mahalle yapıları oluşmaktadır.

Bunlarla beraber çarpık kentleşme topluma mal olmaktadır. Kaynak israfı, verim kaybı, toplumsal mutsuzluk, çevre kirliliği, kültürel değerlerin yok olması, hizmet akması, güvensizlik, asayiş akması gibi birçok şeye çarpık kentleşme sebep olmaktadır.

Çarpık Kentleşmenin Önüne Geçilmezse Ne Olur?

Bunun önüne geçilmediği takdirde büyük problemler getireceği aşikardır. Büyük şehirler yaşanmaz hale gelecektir. Ulaşım çekilmez bir duruma girecektir. Devlet otoritesi tehlike altına girecektir. Çevre ve hava kirliliği en üst seviyelere çıkacak. Özetle, yaşanması zor hatta imkansız şehirler oluşacaktır. Ekonomik ve sosyal kalkınma planları riske girecektir. Türkiye nüfusu 100 milyona yaklaştığı zaman büyük şehirler, çok büyük riskler taşıyacaktır.

Suçların arttığı, asayişin sağlanmadığı, suların evlere ulaşmadığı, cinayetlerin arttığı ve trafik problemleri bitmeyen şehirler oluşacaktır. Çarpık kentleşme çok büyük problem haline gelecek ve önlenmez ise, bu şekilde problemler ortaya çıkacaktır.

birevim
Paylaş

5 Comments

 1. Muhammed Yalçın Reply

  Maalesef ülkemizdeki bütün büyükşehirler çarpık kentleşmiş durumda. Küçük şehirlerimizde yavaştan bu çarpık kentleşmeye gidiyor, umarım iyi yönde etkiler bu durum bizi

  1. admin Reply

   Merhaba Muhammed Bey,
   Bu durum ülkemizin birçok şehrinin sorunu bunu çözebilmek adına kentsel dönüşüm projeleri yapılmaktadır.

 2. Şeyma Şahin Reply

  İmar affı dediğiniz gibi özendirici oldu, ek olarak yurtdışından aldığımız göç son 5 senede aşırı yüksek oldu

 3. Melis Ünal Reply

  Maalesef ülkemizde çarpık kentleşme uzun yıllardır olan bir sorun, bu sorunu kentsel dönüşümle toparlamaya çalışsakta, çok başarılı olamıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 − five =

Güvenlik Sorusu

9 x 2?