xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Dövizdeki Kur Dalgalanmaları Konut Satışlarını ve Konut Kredilerini Etkiler Mi?

Geçtiğimiz yılın yaz aylarından itibaren döviz kurlarında oldukça hareketli bir dönem yaşanıyor. Pek çok kişi döviz kurunda yaşanan bu hareketliliklerin konut satışlarına ve konut kredilerine nasıl bir etkisi olacağını merak ediyor. Zira geçtiğimiz yaz aylarından bu yana döviz kurunda meydana gelen dalgalanmaların hem konut satışlarını hem de bankalar tarafından müşterilere sunulan konut kredisi faiz oranlarını epey olumsuz etkilediği görülebiliyor.

birevim peşinatsız ev

Döviz kurunun neden olduğu bu olumsuz tablo hakkında son gelişmeleri yakından takip etmek isteyen kişiler, özellikle internet platformu üzerinden bu amaçla araştırma yapmaya devam ediyor. Kurda yaşanan dalgalanmalarla birlikte, konut kredisi faiz oranları ile konut satışları hakkında merak edilen tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum

Özellikle 2018 yılının Eylül ayında yaşanan kur krizi, konut kredisi faiz oranlarını epey olumsuz etkiledi. Nitekim söz konusu tarihten sonra bankalar tarafından müşterilerine sunulan konut kredilerinin faiz oranları, tarihteki rekor seviyeye çıktı. Bu tabloda konut kredilerinin kısa sürede ortalama olarak %2,68 civarlarına kadar tırmandığı görüldü. Hatta ülkemizde bankacılık alanında faaliyet gösteren pek çok kurumun müşterilerine sunduğu konut kredisi faiz oranları %3 seviyelerinin üzerinde bile seyretti.

Doğal olarak konut kredisi faizlerinin rekor seviyelere tırmandığı bu durumda konut satışları da en düşük seviyelere kadar geriledi. Bu noktada müdahale yapılarak konut satışlarının yeniden hareketlenmesi adına destek projeleri uygulamaya kondu. Zira konut satın alımında uygulanan vergi indirimlerinin süresinin uzatılması ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın pek çok uygulaması hayata geçirildi. Pek çok banka konut ve inşaat şirketleri ile anlaşma yaparak konut kredisi faiz oranlarını %0.98’e kadar düşürdü. Her ne kadar bu tür önemli müdahaleler yapılsa da konut satışlarında beklenen ilginin görülmesi mümkün olmadı.

Döviz Kurunda Yaşanan Gelişmeler Konut Kredisi Faizlerini Nasıl Etkiler?

Döviz kurunda Merkez Bankası’nın da müdahaleleriyle yaşanan olumlu gelişmelerin akabinde konut kredisi faizlerinin ne şekilde etkileneceği de merak konusu oldu. Bu noktada gelişmelerin son dönemde giderek artan bir hızda yükselen konut kredisi faizlerinin yavaşlayarak daha düşük seviyelere inmesi konusunda olumlu etkisi olduğu görüldü. Ekonomistlerin son dönemdeki yorumlamalarına göre, repo faizlerindeki ek sıkılaşmanın kalkması, konut kredisi faizleri açısından oldukça önemli bir gelişme olarak algılandı. Bu noktada ekonomistlerin son görüşlerine göre; döviz kurunda yeni bir hareketlilik yaşanmadığı süre boyunca konut kredisi faizlerindeki yükselişin azalacağı öngörülüyor. Bununla birlikte söz konusu şartların mevcut şekilde seyretmesi halinde de konut kredisi faizlerinin beklenen aralığa sabitleneceği düşünülüyor.

Konut Satışları Yaşanan Hareketliliklerden Nasıl Etkilendi?

Geçtiğimiz dönemde kamu bankalarının ortaklaşa olarak hareket ederek müşterilerine %0.98 oranında konut kredisi faiz kampanyaları sunmasıyla altın çağının yaşayan konut satışları, kur krizinin yaşanmasının ardından tam tersi bir hale büründü.

Nitekim konut satışlarında en büyük paya sahip olan ipotekli konut satışları, bir anda aşırı yükselen faizler sebebiyle adeta durma noktasına geldi. Bu noktada yatırım amaçlı konut alımı yapan vatandaşlar da bankaların cazip mevduat faizlerine yönelerek konut satışlarının olumsuz etkilenmesine neden oldu.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one − one =

Güvenlik Sorusu

5 x 7?