Emlak İşlerinde Faizsiz Dönem

Ev almak için emlakçıları gezeriz. Komisyon vererek istediğimiz evi alırız. Belirli bir komisyonla ev almak, aracılık ücreti ödemek ticari bir kuraldır. Bazı emlakçılar da evin yarı parasını alıp gerisini senetle borçlandırmaktadırlar. Faizsiz olan bu sistemler, banka faizine göre oldukça güvenlidir. Faizin ne anlama geldiğini, hangi uygulamaların faiz olduğunu anlamak için, faizi en ince ayrıntısına kadar incelemek gerekir. Ticaret ve faiz zıt kutuplardır. Tamamen birbirinden farklı iki meseledir.

Faizli Bankaların Kredileri

Çok kolay elde edilmesine rağmen, öderken adamı soğana çeviren banka kredileri, kira ödemekten kurtulmak isteyen insanların başvurduğu ‘mecburi’ bir yöntem haline geldi. Ancak, faiz inanç platformunda yeri olmayan ve ekonomiyi çökerten bir etkendir. Banka faizinin tarihine bakarsak, Osmanlı zamanında bu işi Yahudiler yapıyordu ve Avrupa’nın yardımı ile Yahudi bankalarını ilk olarak Osmanlı topraklarında kurdular. Zor durumda kalmış tüccarlar, evi yanmış insanlar ve diğer zor durumdaki insanlar, Yahudi bankaları için yem haline gelmişti. Köşe bucak faizli para satan tefecilerin kurumsallaşmış hali olan Osmanlı Yahudi bankalarının uzantıları günümüze kadar gelmiştir.

Bu gün, insanlar ev sıkıntısı çekmektedir. Çoğunluğun astronomik ev sahibi olması neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Bütün bu şartları oluşturanlar, banka faizi ile ev kredisi paketlerini de hazırladılar. Mecbur kalmaya başlayan vatandaş, banka kredisi çekmeye başladı. Banka kredilerinde, faizli borç verme durumu meydana gelmektedir. Yani banka siz ev satmıyor, faizli borç veriyor. Sizde o parayla evi alıp, öderken iki katını ödüyorsunuz. Ha bu arada, ödeme kesildiği anda ev elden gidiyor.

Artık Daha Mantıklı Ev Alma Yöntemleri Gerekiyor

Faizin ne olduğunu öğrendikten sonra, faizsiz sistemleri araştırmaya başlayabiliriz. Ticaret ve faiz tamamen zıttır. Ticaret alım-satım, faiz ise borç verme sistemidir. Ticaret mantığı ile faizsiz ev sahibi olmanız için uğraşan bu kurumlar, hizmet bedeli ve kar payı gibi sistemler geliştirmişler, ticari kurallar çerçevesinde ev satmaktadırlar. İstanbul’da peşinatsız taksitle ev almak isteyenler için birçok seçenekler sunulmuştur. Faizsiz çalışan bu kurumlar peşinatsız taksitli ev seçenekleri ile size sadece evin parasını ödetmektedirler. Faizin ne olduğunu bilerek, sözleşmeleri tam anlamı ile tahlil etmek, çok önemlidir.

Önceki

Faizsiz Bir Yuvam Olsun

Sonraki

Ev Sahibi Olmak İçin Faiz Ödemek Zorunda Değilsiniz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir