xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Emlak Vergisi Değerini Değiştiren Durumlar Nelerdir?

Emlak vergisi bina ve arsa vergisi olmak üzere ikiye ayrılır. Konut sahibi, arsa sahibi ve dükkân sahibi kişiler her yıl emlak vergisi vermek zorundadır. Emlak Vergisi kanununda açıkça belirtildiği gibi emlak vergisi değerlerinde değişiklik olabilmektedir. Emlak vergisi tutarı ne etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır.

birevim peşinatsız ev

  • Binanın yeni inşa edilmesi, binaya ek olarak asansör kalorifer tesisleri veya her türlü ek yeni inşaat eklemesi emlak vergisini değiştirir.
  • Tıpkı yeni ekleme gibi, bina içeriğindeki değişiklikler emlak vergisini etkiler. Örneğin kalorifer tesisatının bir kısmı tamamen kaldırılması, binanın tamamen zarar görmesidir.
  • Binanın bir bölümünün veya tamamının Konut yerine ticaret ve sanat faaliyetlerinde kullanılması emlak Vergisi’ni değiştirir.
  • Binanın tapuda görülen arsasını ek olarak arsa eklenmesi veya arazinin bir kısmının kapıdan çıkarılması emlak vergisini etkileyen diğer bir faktör dur.
  • Binanın konumuna göre değerindeki artış ya da azalış emlak Vergisi’ni etkiler.
  • Arsalarda ise emlak vergisi oranı fidanlık veya bağ haline getirilen arsalarda, ya da Fidanlığı ve ağaçlı arsayı tarlaya çevrilmesi nde, tarım yapılamaz hale gelmesi durumunda, ya da Tarım yapılabilir olması haline dönüştürülmesinde emlak vergisi oranı değişiklik gösterir.

Emlak vergisi ödeme zamanları nelerdir?

Emlak vergisi bilindiği gibi konut, dükkân, sanat faaliyet uygulanan mekân, arsalar, fidanlıklar ve tarım arazilerinin tamamına uygulanan vergi türüdür. Emlak vergisi ödemeleri her yıl iki eşit taksit ile ilgili belediyenin veznesine yapılmaktadır. Bir yılın emlak vergisi bir sonraki yılın üçüncü ayinin son gününe kadar ödenmek zorundadır. Emlak vergisi ödemelerinde ilgili son gün resmi tatil ya da hafta sonuna denk geldiğinde bir sonraki mesai günü son gün olarak kabul edilir. Günümüzde çoğunlukla belediyelerin web sayfalarından emlak vergisi ve tüm belediyeye ödenmesi gereken harçların sistemi mevcuttur. İsteyen vatandaşlar TÇ kimlik numaralarını belediyelerin web sayfalarına girerek üzerlerine kayıtlı olan emlakların Vergi tutarlarının ödeyebilirler. Böylelikle hem belediyelerin veznelerinde kuyruklar oluşmamakta, hem de vatandaşlar evlerinden çıkmadan emlak vergilerini ödeyebilmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + six =

Güvenlik Sorusu

6 x 7?