xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak vergisi, kişinin kendi adına ait olan konut, arsa, arazi, bina vb. gibi tapu kayıtlarında geçen taşınmazlara sahip olan herkesin ödemek zorunda olduğu bir vergi türüdür. Sürekliliğe sahip olan emlak vergisi, arazi ve bina vergisi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Her yıl düzenli bir şekilde belediyeler tarafından alınan bu vergi tek seferde ödenebileceği gibi taksitle de ödenebilmektedir.

birevim peşinatsız ev

Vergi tutarının asgari rayiç değeri üzerinden hesaplanmasından dolayı bu vergiler her yıl değişebilir. Diğer yandan, vergi oranları taşınmazın özelliğine göre (konut, arsa, arazi, işyeri vs.) değişiklik göstermektedir.

EMLAK VERGİSİNDEN MUAF OLMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

Arsa, arazi, ev, işyeri gibi gayrimenkul sahibi olan kişilerin ödemek zorunda olduğu emlak vergisinden bazı durumlarda muaf olmak söz konusudur.

Türkiye’de, brüt yüzölçümü 200 metrekareyi geçmeyen ve tek konutu olan kişileri; yada tek konutun intifa hakkına sahip olan kişilerin ve 18 yaşını doldurmamış olan kişiler dışında gereken şartları yerine getirdiklerinde; herhangi bir geliri olmadığını belgeleyen, gelirini sosyal güvenlik kurumlarından alan emekliler, dul ve yetimler, gelirleri sadece ölüm ve aylığı olanlar, gaziler ve şehitlerin eşleri ve yetimleri, engelliler, emlak vergisinden muaf tutulabilmektedirler. Yani, bahsi geçen kişiler için emlak vergisi oranları, Bakanlar Kurulu tarafından sıfıra indirilebilir veya indirimli olarak ödemeli hale getirilebilir.

Emlak vergisinden muaf olma şartının gerektirdiklerine bakıldığı zaman, ilk olarak hizmet karşılığı edinilen bir gelirin, ticari veya mesleki gelirin, tarımsal gelirin, gayrimenkul gelirinin, faiz gelirinin veya benzer şekilde olan herhangi bir gelirin olmaması şartları aranmaktadır. Kişi herhangi bir geliri olmadığını belgeleyerek, konutun bağlı olduğu belediyenin mali hizmetler müdürlüğüne dilekçe yazıp başvuruda bulunursa emlak vergisinden muaf tutulmaktadır.

Fakat bazı durumlarda bu kişiler de muafiyetten yararlanamayabilirler. Emekli bir kişi, sahibi olduğu konutu işyeri olarak kullanılması amacıyla kiraya verirse emlak vergisinden muaf tutulamaz. Aynı şekilde emekli olduğu halde başka bir yerde çalışmaya başlayan kişiler de emlaktan muaf tutulmamaktadır.

Yılın sadece belli dönemlerinde oturulması amacıyla sahip olunan yazlık, dağ evi, yayla evi vs. gibi konutlar için emlak vergisi muafiyetinden yararlanılamamaktadır. Eğer ki kişi o konutta yılın tamamında oturacaksa ve diğer şartları da uygun düşüyorsa emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilmektedir.

EMLAK VERGİSİ ÖDEMEMENİN CEZASI NEDİR?

Vergi borcunu ödemeyen kişilerin vergisine %1.40 oranında aylık ceza uygulaması yapılmaktadır.Ayrıca eğer kişinin mevcut bir vergi borcu varsa, gayrimenkulu satmak istemesi halinde satış işlemi onaylanmamaktadır. İlk olarak vergi borcunu kapatması gerekmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − 11 =

Güvenlik Sorusu

5 x 2?