xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

En Uygun TOKİ Kredisi Veren Üç Banka ve Şartları

Vatandaşlarına her konuda yardımcı olan Türkiye; konut sahibi olmak isteyen ancak maddi imkansızlıklardan dolayı bu hayalini ertelemek zorunda kalan kişilere çok sayıda seçenek sunmaktadır. 2021 yılında olduğumuz şu günlerde Toplu Konut İdaresi tarafından 100 bin konut projesinin varlığı açıklanmıştır. Ancak, TOKİ konutlarından faydalanmak için tüketicilerin birtakım özelliklere sahip olması gerekir.

birevim peşinatsız ev

TOKİ’den ev alındığı takdirde diğer ev alma yöntemlerine kıyasla daha az maliyet söz konusudur. Ancak, konut almak isteyenlerin belirli bir peşinat tutarını yatırması istenir. Bu noktada, peşinat ödeyecek durumu olmayan vatandaşlar için Ziraat Bankası ve Halkbank TOKİ kredisi sunmaktadır.

İçindekiler

TOKİ Konut Kredisi Nasıl Alınır?

TOKİ; devlet eliyle inşa edilen konutların piyasa değerinin çok altında satılması ile insanların ev sahibi olmasını sağlamaktadır. TOKİ konutlarını satın almak isteyenlerin peşinat ödemeleri için bankalardan kredi alması mümkündür. 120 aya kadar uzanan konut kredilerinden faydalanıldığı takdirde peşinat sorunu çözülecektir. Özel veya kamu bankalarından konut kredisi almak zannedildiği kadar avantajlı değildir. Konut kredisi faiz oranları yüzünden tüketicilerin almış oldukları kredi tutarının neredeyse iki katını geri ödemelerine rastlanmaktadır. Bunun yanı sıra, satın alınacak konutun tamamı için konut kredisi verilmez. Evin ekspertiz değerinin yüzde 75’i için bu kredinin verildiğini söylemeliyiz. Bir başka deyişle, konut kredisi almak isteyen tüketicinin geri kalan kısmı peşinat olarak ödemesi şarttır.

Bankalar tarafından sunulan konut kredisi seçeneklerinin avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunur. Bu noktada, TOKİ; düşük ve orta halli vatandaşların ev sahibi olması adına 2002 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. TOKİ kapsamında konut sahibi olmak isteyenler; başvurularını Ziraat Bankası ve Halkbank şubelerine yapabilirler. Bu iki banka ile TOKİ arasında imzalanan anlaşma gereğince projeden tapu alınmasına kadar olan süreçte birçok hizmet sunulmaktadır.

TOKİ Başvuruları Nasıl Yapılır?

2+1 konutlar için 500 TL, 3+1 konutlar için ise 1000 TL olmak üzere bankaya müracaat ücreti yatırılmaktadır. Başvurular; Ziraat Bankası şubesine yapılmaktadır. Kimlik ve gelir belgesi gibi belgeler istenir. Konut alacak kişinin üzerine kayıtlı başka bir konutun olmaması, kredi notunun yüksek olması, aylık gelirinin en çok 4 bin 500 TL olması, en az yüzde 40 engellilik oranının olması gibi farklı şartlar söz konusudur.

Kura işlemi sırasında şehit aileleri ve gaziler, engelliler, emekliler, diğer başvuru sahipleri olacak şekilde sıralama belirlenmiştir.

Ziraat Bankası TOKİ Kredisi

Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranları; güncel tarih itibariyle %1,42’den başlayarak %1,52’ye kadar uzanmaktadır.

Halkbank TOKİ Kredisi

Halkbank konut kredisi faiz oranları; %1,42 ila %1,47 arasında değişmektedir.

Tüm bunların yanı sıra, tüketiciler; TOKİ’nin yapılandırma kredisinden de faydalanabilirler. Sonuç olarak, 2021 yılında TOKİ sayesinde 2+1 ya da 3+1 ev sahibi olunabilir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + sixteen =

Güvenlik Sorusu

5 x 7?