Engelli Araç İndirimi Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Özel tüketim vergisinden muaf olmak ve engellilere özel fırsatlardan faydalanmak adına engelli raporunuzun onaylanması gerekecektir. Engelli vatandaşlarımıza sunulan bu fırsat sayesinde onlar da trafikte daha rahat hareket ediyor ve mesafeleri kısaltma şansı buluyorlar. Engelli araç indirimi ise engel oranına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor ve bu yazımızda tüm detayları sizinle paylaşmaya çalışacağız.

birevim peşinatsız ev

%90 engelli raporu ile birlikte satın alınacak olan araçlardan yakınlarınız da faydalanabiliyor ancak %40 engelli raporu ile birlikte satın alacağınız aracı yalnızca siz kullanabiliyorsunuz. Engelli araç indirimi iki başlık altında inceleniyor ve dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden detaylara hep birlikte göz atalım.

%40 Engelli Raporu ile Araç Satın Alma

ÖTV indiriminden yararlanmak ve daha uygun fiyata araç satın almak isteyen engelli vatandaşlarımızın-, engelli raporunu gerekli birimlerce onaylatmaları ve resmi işlemleri tamamlamaları gerekiyor. Bu rapor içerisinde engelli vatandaşın, kendi aracını yardım almadan kullanabilecek olması şeklinde bir ibare de yer alacaktır ve H sınıfı ehliyet sahibi olmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Engelli vatandaşlarımız için özel üretilen araçlar mevcut ve zaten ehliyet sınavında da bu araçları kullanıyor olacaksınız.

%90 Engelli Raporu ile Araç Satın Alma

Size özel tasarlanmış olan araçları galerilerden satın alabiliyorsunuz ve gerekli belgeleri temin ettiğiniz takdirde bu süreçte herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. %90 engel oranı, elbette yüksek bir değer ve kişinin aracı kendi başına kullanma ihtimali de bir hayli düşük. Bu durumda Engelli araç indirimi ayrıcalığından faydalanabilmek adına bir yakınınızın da size eşlik etmesi gerekecektir.

Birinci dereceden üçüncü dereceye kadar yakın akraba koşulu hali hazırda mevcut ve akrabanız ile birlikte galerileri ziyaret etmeniz gerekecektir. Engelli araç indirimi ne kadar? Sorusuna yanıt verdiğimizi düşünüyoruz ve sizler de engelli raporu aldığınız takdirde ve engel oranı bu şartları karşılıyorsa, indirimlerden en iyi şekilde faydalanabiliyorsunuz.

 • 6 motor gücü ile birlikte ve ÖTV’si 40.000 TL’yi aşmayan araçlar için %45 gibi bir indirim durumu söz konusudur.
 • ÖTV matrahı 70.000 lirayı geçen araçlarda ise %60 oranında ötv indirimi uygulanacaktır.
birevim
Önceki

Evinize Parke Döşetirken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Husus

Sonraki

Emlak Brokerı Ne iş Yapar? Emlak Brokerın Özellikleri Nedir?

9 Yorum

 • Engelli bireyler için güzel fırsatlar var gerçekten 🙂

 • Engelli araç indiriminden dedem için yararlanmıştık, aracın fiyatı yarı yarıya düşmüştü ancak üst limiti vardı o zaman şimdi var mı bilmiyorum

 • Engelli araç indirimi için araç fiyatında bir üst limit var mı?

  • Merhaba Onur Bey,
   Engelli araçlarında üst limit bulunmamaktadır.

 • Engelli bireylerin araç alımında üst limit var mı?

  • Merhaba Yusuf Bey,
   Bu şekilde bir üst limit bulunmamaktadır.

   • %90 raporla araç alacağım 230 binden 130 bine düştü 130 binin tamamına kredi çıkarır mı bayii

 • Engelli araç indiriminde üst limit var mı acaba?

  • Merhaba Yağmur Hanım,
   İndirim oranı belirtilmiştir fakat tutar olarak üst limit belirtilmemeiştir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

four × 4 =