Ev Alırken Peşinat Ödemek İstemiyor Musunuz?

Ev sahibi olmak isteyen birçok kişi ev alırken faiz ve peşinat ödemelerinden dolayı bu fikirlerinden vazgeçmektedir. Yüksek oranlı faizler, yüksek rakamlı peşinat ödemeleri ev almak isteyen kişileri korkutmakta ve bu fikirlerinden vazgeçirmektedir. Bazı özel inşaat firmaları ve devlet destekli projeler bu yatırımcıları teşvik etmek için peşinatsız ev projeleri hazırlamışlardır. Bu seçenekler şu şekildedir:

– Devlet destekli projeler: Devlet desteği ile yapılan TOKİ konutları peşinatsız kira öder gibi ev sahibi olmak için en güzel projelerden birisidir. Özellikle orta gelir düzeyine sahip kişileri ev sahibi olmak için teşvik eden ve uygun fiyatlarla satılan TOKİ konutları, sunduğu uygun ödeme koşulları ile ev sahibi olmak isteyen kişiler tarafından en çok tercih edilen projelerin başında yer alıyor. Her bütçeye uygun çıkarılan ödeme seçenekleri ile kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün.

– Kooperatif projeleri: Peşinatsız ev sahibi olmak için diğer bir alternatif ise kooperatif projeleridir. İnşaat anından itibaren kooperatife üye olunarak uygun ödeme seçenekleriyle peşinat ödemeden ev sahibi olunmaktadır. Kooperatif sözleşmesinde belirtilen ödeme takvimi ve miktarlarına göre belirtilen dönemlerde ödeme yapılarak uygun koşullarda ev sahibi olunabilmektedir.

– Özel sektör projeleri: TOKİ konutlarından ilhan alınarak yapılan özel toplu konutlarda gene aynı ödeme şekilleri benimsenmiş ve alıcılara ödemelerde kolaylıklar yapılmıştır. Kira öder gibi taksitleri ödeme imkânı bulunan bu projelerde de peşinat ödemesi bulunmamaktadır. Bütçeye uygun ödeme planları hazırlanarak ödemeler kolaylıkla yapılabilmektedir.

– Peşinatsız ev kredisi veren bankalar: Birçok devlet bankası ve özel banka peşinat ödemesi almadan ev kredileri vermektedir. Uygun faiz oranlarıyla oluşturulmuş bu krediler, aylık belirlenmiş taksitlere bölünür. Ev almak isteyen kişiler aldıkları bu kredileri her ay kira öder gibi ödeyebilmektedir.

Bazı bankalar özel müşterileri için faizsiz kredi imkânları da sunmaktadır. Ancak bu kredilerin ödeme tutarları daha yüksek ve ödeme süresi de oldukça kısadır. Klasik konut kredilerindeki gibi uzun vadeli değil, ortalama 1 sene içerisine bölünmüş eşit taksitlerle geri ödemeler yapılmaktadır. Bu sebeple orta gelir düzeyine sahip kişilerce çok fazla tercih edilmeyen bir kredidir.

Önceki

Peşinat Ödemeden Ev Sahibi Olabilirsiniz!

Sonraki

Hiç Peşinatsız Ev Almaya Ne Dersiniz?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir