xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Ev Kredisi Masrafları Nelerdir?

Günümüzde konut sahibi olmak İçin ev kredisi kullanmaktadır. Bankalar uzun vadeli olarak hazırladıkları kredi ödeme planlarını konu sahibi olmak isteyenlere sunarlar. Konut kredisinde birçok ayrıntılı işlem bulunur. Hem masrafları hem vergileri ayrıca da alınacak konutun diğer tespiti için uzman incelemesi ücreti verilir. Öte yandan devletin de bu işlemde aldı belirli vergiler vardır. Ekspertiz ücreti 450 Türk Lirası ile 600 Türk Lirası arasında değişmektedir. Ayrıca konutun taşınmaz rehin ücreti bedeli olarak 150 Türk Lirası ile 200 Türk Lirası arasında ödeme yapılması gereklidir. Alınacak konutun aynı zamanda DASK sigortasının da olması gereklidir. Bilindiği gibi DASK konutun konumuna de metre karesi ne göre fiyatlandırılıyor.

birevim peşinatsız ev

Konut kredisi işlem süreci

Konut kredisi işleminde ilk önce alınacak konut belirlenir. Daha sonra ilgili banka şubesinden ilk başvuru için istenen evraklar teslim edilir. Ardından banka ilgili konutun değer tespiti için uzman incelemesi işlemi başlatır. Değer tespitinin ardından bilindiği gibi konut kredisi ilgili değerin %70 beşine çıkmaktadır. Konut almak isteyen kişinin kalan %25 tutarı peşin olarak ödemesi gerekmektedir. Boşanma sonrasında bütün işlemler tamamlanmış ise banka kredi onayı verilmiş ise konut alım işlemi gerçekleşir. Bir taşınmaz alımı gerçekleştiğinden konutun tapusunu banka tarafından rehin koydurtur. Banka tüm kredi taksitleri ödendikten sonra bu yeni kaldırır bir konut tapusu sahibinin üzerine yenilenir.

Konut Kredisinde Değer Nasıl Belirlenir?

Konut kredisin de alınacak konut belirlendikten sonra banka şubesine bildirilir. Banka şubesi ilgili ekspertiz işlemini başlatır. Bu aşamada ekspertiz konuta giderek konumunu metre karesini yenilik durumunu değerlendirir. Bu değerlendirmenin ardından bir ekspertiz değer raporu oluşturur. Bu raporu etkileyen faktörler konutun ulaşım araçlarına, okullara ve hastanelere yakın olma durumudur.

Değer tespiti işleminde uzman incelemesi mutlaka konuta şahsen giderek konutun içeriğinin demirbaşlarının yenilik durumunu da raporunda belirtir. Değer belirlenirken tüm faktörler analiz edilir. Rapor sonrası belirlenecek bu değer hem kredi tutarını hem de ödenecek peşinat tutarını etkiler. Bundan dolayı değer tespiti yapacak şahıs ilgili eğitim almış uzman bir kişi olmalıdır. Aynı zamanda objektif olmak açısından banka ile de şahıs ile de herhangi bir bağının olmaması gereklidir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × one =

Güvenlik Sorusu

7 x 8?