xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Ev Kredisinde Konut Değeri Nasıl Belirlenir?

İster nohut oda ister dubleks yüzme havuzlu bir villa kim kendisine ait bir evi olsun istemez ki? Sonuçta kira ödemek yerine kişinin ama kredi ile ama kendi birikimleri ile ev almasından daha doğal olan bir durum yoktur. İşte bu noktada kişiler ev alırken eğer konut kredisi kullanacak ise konut değeri belli başlı bazı hususlara göre belirlenmektedir. Bunlar ise aşağıda ifade edilmiştir.

birevim peşinatsız ev

İki temek kredi ile ev alırken değer belirleme usulü karşımıza çıkar. Bunlardan ilki evin bulunduğu bölgede yer alan diğer benzer evlere göre fiyatın belirlenmesidir.  Burada konut kredisi verecek olan bankanın ilgili eksperi alınmak istenen evin olduğu yere giderek gerekli araştırmayı yapar ve alınacak olan evi de gördükten sonra o ev için verilebilecek olan konut kredisi rakamını belirler.

Bir diğer ve en sık başvurulan yöntem ise kişinin alacağı evin aylık kirasının 214 katıdır. Yani evin aylık kirası ise 400 TL ise 400 *214 üzerinden verilecek konut kredisi değeri saptanır. Burada tek fark İstanbul içindir. İstanbul için bu oran 212 olarak belirlenmiştir. Tüm bunlara istinaden de kimi zaman istenen, gereksinim duyulan değerden daha az bir kredi kullanılabilmektedir.

Kredi ile Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi ile ev alınır iken öncelikle banka konusunda sağlam bir araştırma yapılmalı ve ona göre ilgili banka seçilmelidir. Burada toplamda ödenecek rakam nedir çok iyi öğrenilmeli ve ona göre karar verilmelidir.

Bir diğer önemli olan husus sizin için kısa ve uzun vadede beklentilerinize yanıt verecek yeterlilikte olan evin en az maliyetle alınması gerektiğidir. Olabildiğince uzun vadede satılması gerekirse diye düşünerek 1. Kat ve son kat evlerden uzak durulmalıdır. Evin cephesine de dikkat edilmelidir.

İkinci El Ev İçin Kredi Alınır mı?

Kişilerin en çok merak ettiği bir diğer sorunun yanıtı ikinci el olan evlere konut kredisi verilip verilmediğidir ki bunun da yanıtı son derece bellidir. Belli bir yaşa kadar olan evlere konut kredisi verilmektedir ama ondan sonrasına konut kredisine uygun olmadığı için verilmemektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 2 =

Güvenlik Sorusu

2 x 4?