Ev Mobilyası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günümüzde mobilya takımları satın almanın modası geçmiş olabilir. Özellikle daha benzersiz ve rahat bir görünüm istiyorsanız. Ancak, çeşitli mobilya parçalarını satın almaya devam etmeden önce, her şeyin iyi bir şekilde uyumlu olması ve eşleşmesini sağlamak için dikkate alınması gereken bazı faktörler vardır.

birevim-reklam

Eviniz için mobilya seçmeden önce, bu alanların nasıl hissetmelerini istediğinizi kendinize sorun. Oturma odanda yâda yatak odanda rahat mısın? Mutfağında nasıl bir enerji var? Bu duyguların her biri karşılık gelen renklere, dokulara ve şekillere sahiptir. Uzayda hissetmek istediğin yolu belirleyerek, ilham resimlerini en alakalı olana kadar daraltabilirsin.

Ev Mobilyası Seçerken Mobilya Boyutu Nasıl Olmalıdır?

Odanın büyüklüğünü ve tavan yüksekliğini not edin, böylece hangi mobilya parçalarını barındırabileceğini bilirsiniz. Alışverişe çıkmadan önce alanınızı ölçün ve istediğiniz mobilya parçalarının güzelce sığıp sığmayacağını belirlemek için bu ölçüleri yanınıza alın. Bazı tolerans ve dolaşım alanını eklemeyi unutmayın.

Ev Mobilyası Seçerken Stil Nasıl Olmalıdır?

Belirli bir parçaya tapıyor olabilirsin, ama önce aklında ve bütünlükte nasıl görüneceğini görselleştirmeye çalış. Karışacağından emin olmak için diğer mobilyalarla birlikte belirlenmiş bir yerde hayal edin. Renkleri ve malzemeleri de dikkate alın.

Ev Mobilyası Seçerken İşlev Nasıl Olmalıdır?

Bir alanı nasıl kullandığınız, ne tür bir mobilyaya ihtiyacınız olduğunu büyük ölçüde belirleyecektir. Geniş bir ailen var mı ya da TV izlerken uzanır mısınız? Misafir sever misiniz? (Bu daha büyük, L şeklinde bir kanepe veya daha fazla koltuk isteyip istemediğinizi belirler.) Saklamak ve sergilemek için değerli bir ürün koleksiyonunuz var mı? Bir okuma köşesine ihtiyacınız var mı? Soruları sizde çoğaltabilirsiniz.

Ev Mobilyası Seçerken Oranlama Nasıl Olmalıdır?

Seçtiğiniz farklı mobilya parçaları dengeli bir görünüm sağlamak için birbirlerini değil, odanın mimari özelliklerini de tamamlamalıdır. Örneğin, yüksek bir tavanınız varsa, büyük boy sarkıt lambaları seçin, yatağın dibine yerleştirdiğiniz bankın yatakla aynı genişliğe sahip olduğunu görün – tekrar, mobilyalarınızın ölçüsünü kontrol ederek, çapraz referans almayı unutmayın parçaları, alçak bir koltuğa oturmayan yan panelleri seçin ve küçük bir pencerenin yanına çok büyük bir ayna monte etmeyin.

Bu öneriler umarız sizin bakış açınızı zenginleştirebilmiştir.

birevim-sabit-reklam
Önceki

Emlak Vergisinden Muaf Olmanın Şartları

Sonraki

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

5 Yorum

  • Ev mobilyası seçerken ben açıkçası odayla olan uyumuna bakıyorum, sonra da tabi ki fiyatına 🙂

  • Güzel rehber niteliğinde bir yazı olmuş teşekkürler

  • Benim ev mobilyasındaki önerim evinizin ölçüsüne göre almanız olacaktır, benim gibi sonradan değiştirmek zorunda kalmayın 🙂

  • Ev mobilyası konusunda güzel inceliklere değinmişsiniz, bende ev almadan ev mobilyası alınmasına karşıyım 🙂

  • Ev mobilyası seçerken gerçekten çok dikkat ediyorum her şeyin birbiriyle uyumlu olması çok önemli benim için

Yorum yap