Ev Sahibi Olanlara Müjde Gelişme

Bir eve sahip olan ve onu kiraya veren ev sahiplerinin önemli alandan bir gelir kaynağı olduğu aşikârdır. Yeni yapılan düzenlemelerde ise artık mülk sahibi olanların oluşan zararlarını gideren yeni bir sistem getirilmektedir. Bu sistem ödenmeyen ya da boşta kalan bir evin yerine kiraların ödenmesi uygulaması olmaktadır. Böylece evini kiraya veremeyen bir ev sahibi, evin boş durmasından yaşadığı zararı, bu yeni sistem sayesinde giderebilmektedir. Öylece peşinatsız ev almak isteyen ve evi doğrudan kiraya vererek gelir sağlamak isteyenleri de ilgilendiren bir konu olarak gündeme gelebilir.

Kira ödemeleri pek çok açıdan sıkıntı olabilen ve kiracıların zamanında ödemediği bir durum haline kadar gelebiliyor. Bundan dolayı da ev sahiplerinin yaşadığı mağduriyetler ve kiralarını vaktinde alamamaları ya da hiç alamamaları üzerindeki sorunlar, çeşitli problemleri doğurabilmektedir.
Bu yüzden de bir nevi sigorta işlevi olarak görülen ve kiracının kirayı ödemediğinde ev sahibinin alacağı bir bedel hususu devreye girmiştir. Bu bedel Trink Kira Sigortası olarak ele alınmaktadır. Böylece konut sahibi kiracı arayışında evi boş kaldığında aylarca kira alamadığı bedeli, sigorta üzerinden alarak, zararını önleyebilecektir.

Ev Sahipleri Ray Sigorta Bünyesinde Zararlarını Alabilecek

Sektördeki bu problem Ray sigorta tarafından yaptırılarak ve 2 yıllık bir çalışmanın ürünü olarak faaliyete geçtiği açıklanmaktadır. Trink Kira Sigortası doğrudan Kuzey Sigorta Act AŞ organizasyonu kapsamında ele alınarak faaliyete konulmakta ve işlem kapsamına alınarak değer görmektedir.
Aynı zamanda yapılan bu sigortalama faaliyetinin emlak piyasasını canlandıracağı da öngörülmektedir. Kuzey Sigorta Genel müdür olan Derya Güleç’in yaptığı açıklamada, Bir aylık kiranın %60’lık kısmı 1 yıl koruma altına alındığını söylemiştir. Ayrıca mülk sahibinin mağduriyetini ortadan kaldırarak, yakın zamanda satışa sunulacağını da dile getiriyor. Güleç aynı zamanda, sektörde kira sigortası diye bir şey olmadığını ve bu ilk olan uygulamanın, sektör üzerinde yaşanan boşluğu doldurarak, emlak piyasalarını canlandıracağını ifade etmiştir.

Peşinatsız ev almak istiyorum diyen ve amortisman üzerinden evin bedelini çıkarmak isteyenler için kiracıya kefil olan bu sigortalama, mülk sahibi ile yapılan çalışmalar neticesinde ele almakta ve zararları bu yolla gidermektedir.

Önceki

Dış Nakit Artışı Türkiye Üzerinde Artacak

Sonraki

İkinci El Konut Satışlarında Önemli Artış Bekleniyor

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir