Ev Sahibi Olmak İçin Araştırmak Gerekir

Günümüzde klasik ev alma yöntemi olarak, faizli banka kredileri vardır. Bu yöntemin yanlışlığı ise, daha sonra anlaşılmaya başlanmıştır. Ev kadar ödenen faizlerle ev sahibi olmak, faiz oranlarının değişmesi nedeni ile oldukça riskli bir hale gelmiştir. İnanç konusunda ciddi düşünenleri vicdanen rahatsız eden bu faiz oranları, günümüz şartlarında insanları yeni arayışlara itmiştir.

Tokiler Ev Derdimize Deva Oldu Mu?

Toki, çok düşük taksitlerle, emeklilere ve engellilere faizsiz ev sahibi olma olanağı sundu. Ancak genel anlamda, ev sorununu çözmedi. Zaten toki herkese ev vermiyor. Çekilişle toki evlerine girebiliyorsunuz. Bu nedenle, genel anlamda bir çözüm sağlanamadı. Banka kredileri bu boşluğu doldurdu ve hemen hemen herkese kısa zamanda kredi vererek, ev satmaya başladı. Ancak banka kredisi demek faiz demek olduğundan, evin fiyatı kadar faiz ödenmektedir. Taksitleri gecikince yine faiz biniyor. Ödeme yapamadığınız anda banka eve el koyuyor.

Peşinatsız Ve Faizsiz Ev Seçenekleri

Yıllardır faizsiz ev sistemi ile ev sahibi yapan firmalar, hizmet bedeli ile ev sahibi yapan yeni kurumlar, faizsiz kredi sistemini uygulamaya çalışmaktadır. Bu uygulamalar ile birlikte, peşinatsız ev sahibi olma olanakları da sunulmaktadır. Peşinatsız ev kredisi ile ilgili bilgileri araştırarak, kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Ancak yapacağınız bütün anlaşmalarda, maddeleri en iyi şekilde araştırmanız gerekir. Aksi halde yanılabilirsiniz. Faizsiz sistemle ev sahibi olmanın yanında, peşinatsız taksitle ev sahibi olmak da çok önemlidir.

Faizsiz Sistemle Çalışan Kurumlar Nasıl Çalışıyor?

Faizsiz sistemle çalışan özel kurumlar, gün usulü çalışmaktadır. Peşinatsız veya peşinatlı seçeneklerle ev taksitlerini yatırıyorsunuz. Belli günlerde yapılan çekilişlerle ev sahipleri ortaya çıkıyor. Talipliler evlerine oturarak kira öder gibi taksitleri ödemeye devam ediyor. Başka bir kurum ise, peşinatsız veya peşinatlı senet usulü ile evi size sattıktan sonra, hizmet bedeli almaktadır.

Emlakçıların aldığı komisyona benzeyen bu ücretle, aracı masrafları bitiyor. Siz bundan sonra sadece evin parasını ödemeye başlıyorsunuz. Evin fiyatları ise, Merkez Bankasının verilerine göre güncelleniyor. Bu nedenle alıcıda, satıcıda, aracıda mağdur olmuyor. Kira öder gibi ev sahibi olabiliyorsunuz.

Önceki

“Peşinatsız Ev Olur Mu?” Demeyin

Sonraki

Konut Alımı Günümüzün Önde Gelen Sorunlarından Biridir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir