xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Ev Sahibi Olmak mı, Kiracı Kalmak mı?

Barınma, insanların temel ihtiyaçlarından biridir ve gerek günümüzde gerekse geçmişte, maddi olgunluğa erişen hemen her birey bir ev sahibi olmak için çalışmaktadır. Maddi olarak farklı kesimlerden her birey kendi imkanlarına bir ev sahipliği modeli araştırmaktadır. Ayrıca konut ve gayrimenkul yatırımı, en karlı ve risksiz yatırımlardan biridir. Ev sahibi olmak, finansal boyutun dışında insanları güvende hissettiren bir durumdur. Ekonomik olarak zor bir duruma düşülse dahi en azından başımı sokacak bir evim var düşüncesi, insanı psikolojik olarak rahatlatmaktadır. Kiracılar ise, başkalarının evinde oturuyor olma düşüncesinden bir süre sonra rahatsız olmaktadır. Evde istenen değişikliklerin yapılamaması, evde uzun süre oturulmayacağının bilinmesi gibi durumlar huzursuzluğa sebep olur. Bu sebeplerden ötürü gerek yatırım, gerek oturma amaçlı insanlar ekonomik olarak uygun dönemlerinde ev almak isterler. Ancak ev fiyatlarının özellikle büyük şehirlerde çok pahalı olması, faiz oranlarının yüksek olması ve diğer ekonomik şartlar genelde insanların önündeki en önemli engeldir.

birevim peşinatsız ev

Finansal Şartlar

Özellikle son dönemde hızla yükselen faiz oranları ve konut fiyatlarının hala yüksek olması sebebi ile pek çok vatandaş ev sahibi olma hayallerini ertelemek durumunda kalmıştır. Ekonomik olarak çok büyük bir yükün altına girmek ya da yıllarca faiz ödemektense kiracı olarak kalmak daha makul görünmektedir. Ev alırken 120 ay gibi uzun vadelere imza atmak da insanların gözünü korkutan bir diğer husustur. Uzun süre borçlu kalmak düşüncesi insanları rahatsız etmektedir. Peki ev sahibi olmak mı kiracı kalmak mı ekonomik olarak daha avantajlıdır? Ev satın almaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken şeyler nelerdir?

Ev alırken ekonomik olarak dikkat etmeniz gerekenler

Yüksek konut fiyatları göz önüne alındığında, bir ev satın almak isterseniz bu muhtemelen hayatınız boyunca satın adlığınız en pahalı şey olacak. Bu sebeple ekonomik şartları çok iyi değerlendirdikten sonra böyle bir karar almanız gerekmektedir. Türkiye’de bir gayrimenkulün yatırımcısına geri dönüş süresi 18 yıl olarak hesaplanır. Bu da 18 yıl boyunca ödediğiniz kira ile bir ev alabileceğiniz anlamına gelmektedir. Yüksek faiz oranları ve banka şartları göz önüne alındığında imkansız gibi görünse de, faizsiz sistemler ile kira öder gibi ev sahibi olmak oldukça avantajlıdır.

Kaynak: https://www.evhayalim.com/ev-sahibi-olmak-mi-kiraci-kalmak-mi/

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − 5 =

Güvenlik Sorusu

6 x 3?