xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Evinizi Depreme Hazırlamak İçin Alacağınız Önlemler

Türkiye’nin aktif fay hatlarının üzerinde bulunmasından dolayı, yaşanması olası bir depreme karşı önlem alınmasını bizler için zorunlu kılmakta. Özellikle son dönemlerde Ege bölgesinde hissedilen hareketler, binaların sağlamlığı tartışmasını yeniden gündeme getirdi.

birevim peşinatsız ev

Evlerinizde alabileceğiniz bir takım ufak önemler sayesinde, hem evinizi depreme hazırlayabilirsiniz hem de karşılaşabileceğiniz diğer doğal afetlerden de en az zarar ile kurtulabilme şansını yaratabilirsiniz. Unutmayın, ihmal edilen yada ertelenen küçük fakat etkisi büyük olan önlemler, kalıcı bir takım sonuçlara sebebiyet verebilmektedir.

DEPREME DAYANIKLE EVLER

Yaşadığınız evin depreme dayanıklı olup olmadığından mutlaka emin olmalısınız. Bunun için belediyeye başvuruda bulunabilmekte ve depreme dayanıklılık raporunu temin edebilmektesiniz. Eviniz deprem dayanıklılık kontrolünden geçtikten sonra da deprem sigortası veya konut sigortası gibi yollara da başvurabilirsiniz.

GÜVENDE HİSSEDEBİLECEĞİNİZ ALANLAR

Deprem esnasında evinizde sağlamlığından kesinlikle emin olduğunuz ağır bir masa veya buna benzer bir mobilyanın altını sığınma yeri olarak kullanabilirsiniz. Sabit ve ahşap eşyaların yanı da aynı şekilde güvenli olan yerlerdendir.

Eğer aktif fay hattı üzerinde yer alan bir bölgede ikamet ediyorsanız; evinizde bulunan raf, gardırop veya kitaplıkların duvara iyice ve sağlam bir şekilde sabitlenmiş olduğundan kesinlikle emin olmanız gerekmektedir. Deprem esnasında bunlar da büyük bir hasara sebebiyet verebilirler.

Doğru bir dekorasyon seçimi ve güvenli eşya kullanımı ile de depreme dayanıklı bir ev yapabilmeniz mümkün. Mesela avize yerine evinizde spot ışıklar tercih edebilirsiniz. Veya gardırop, beyaz eşya televizyon ünitesi gibi hem ağır ve hem de düşme tehlikesi bulunduran bu tarz eşyalarınızı sabitleyerek kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz eşyaların ve mobilyaların dışında evinizde dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli kısım, deprem sırasında saklanılabilecek yada sığınılabilecek alanların bulunduğu bir bölge oluşturmak, bir dekorasyon yaratmaktır. Bu sayede hem evinizin şıklığını ve tasarımını sağlayabilirsiniz hem de güvenli bir ev yaratmış olursunuz.

BİR DEPREM ÇANTASI HAZIRLAYIN

Evinizde mutlaka bir deprem çantası bulundurmalısınız. Bu çantanın içine; pil, radyo, fener, düdük, battaniye, ilk yardım malzemesi ve bunların yanı sıra su, bisküvi gibi gıda malzemeleri koyabilirsiniz. Hazırladığınız bu çantayı evinizde deprem esnasında ulaşmakta zorlanmayacağınızı düşündüğünüz bir yere koyun.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − fourteen =

Güvenlik Sorusu

6 x 7?