xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Faiz Nedir? İslam’da Faiz Neden Yasaktır?

Faiz, ekonomi sisteminin vazgeçilmez parçalarından biridir. Yalnızca finans ile profesyonel anlamda ilgilenen kişiler değil, ekonomi sisteminin içinde yer alan, para kazanan, harcama yapan ve ufak da olsa yatırım yapan herkes tarafından bilinen faiz, Türk ekonomisindeki son gelişmeler ile her gün duyduğumuz bir terim haline geldi. Peki faiz ne demek? Faiz oranları ne anlama geliyor ve İslam dininde faiz neden haramdır?

birevim peşinatsız ev

İçindekiler

Faiz Nedir?

Faiz teriminin kullanıldığı her alana göre farklı anlamları, farklı tanımları vardır. Faizin en bilinen anlamı, bir alış- veriş veya borç anlaşması üzerinden kar kazanmaktır. Banka ya da farklı bir finans kuruluşundan geri ödemek üzere alınan paranın, geri ödenene dek kullanımına verilen paraya faiz denir. Örneğin, bankadan on bin lira kredi aldığınızda geri yirmi bin lira ödersiniz. Aradaki on bin lira faiz ödemesidir. Üretim sisteminde de farklı bir faiz tanımı vardır. Üretimdeki faiz sadece kapitalist ekonomi sistemine özgü bir tanımdır. Çünkü üretim sürecinde kullanılan sermaye, yalnızca belirli dönem için kullanılır ve bu bedel belirlenen faiz oranı üzerinden faiz ile ödenir.

İslam’da Faiz Neden Yasaktır?

Faizin İslam’da yasaklanmasının sebebi haksız bir kazanç olmasıdır. Faizin Kuran’daki açıklaması, alınan belli bir borcun ödeneceği zamanda daha fazla olacak şekilde geri ödenmesi olarak açıklanır. Faiz Kuran’da net bir dille yasaklanmıştır. İslam öncesi Arap toplumunda faiz, toplum yapısına büyük bir zarar verdiğinden İslam’da yasaklanmıştır. Alınan borçların büyüyen faizleri sebebi ile ödenememesi, köle ticaretini hızlandırmıştır. Zenginler daha zenginleşirken, yoksul halk daha da yoksullaşmıştır. Arapçada faizin karşılığı ribâdır. Toplum yapısına zarar veren, insan mağduriyetine sebep olan tüm uygulamalar gibi ribâ da yasaklanmıştır. Kuran’da faizin toplum yapısına zararları birden fazla ayette karşımıza çıkar.  Net olarak yasaklanan tüm büyük günahlar gibi faiz de dört aşamada açıklanır. Faiz yasağının belirtildiği sure ve ayetler; Mekki Rum Suresi 39. Ayeti, Nisa Suresi, 160 ve 161. Ayetleri, Al-i İmran Suresi 3. ve 130. Ayetler ile Bakara Suresi 275 ve 279. Ayetleri.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − 15 =

Güvenlik Sorusu

3 x 3?