xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Faizsiz Sistemler Nedir? Faizsiz Sistemlerin Amacı Nedir?

Faizsiz Sistemler Ne Demek?

birevim peşinatsız ev

Faizsiz sistemler olarak kısaltılan, TDFF yani Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman; ev veya araba alacak ya da herhangi bir yatırım yapacak bir grup insanın bir araya gelerek belirlenen sıra ile birbirlerine finansman olması olarak tanımlanabilir. Bu sistem ile banka veya farklı bir finans kuruluşuna faiz ödemeden ihtiyacınız olan parayı elde edebilir ve ev ya da araba alabilir; istediğiniz yatırımı yapabilirsiniz. Alınacak evin ederine göre gruptaki üye sayısı değişir. Gruptaki üyeler her ay ortaya belirli miktarda para koyar ve bu para birikir. Ortadaki para yatırım yapacak miktara geldiğinde gruptaki üyelere sıra ile belirlenen ev alınır. Genelde ev almak için kullanılan bu sistem ile faizsiz alışveriş yapabilir ve yüksek oranlarda faiz ödemek durumunda kalmazsınız.

Faizsiz Sistemlerin Geçmişi

Faizsiz sistemler dünya ekonomisinde yüzlerce yıllık bir tarihe sahiptir. İngiltere’de 1700’lerde ortaya çıkan sistem gelişerek ve ekonomik sistemlere adapte edilerek günümüze kadar ulaşmıştır. Özellikle Almanya’da dünya savaşları sonrası ortaya çıkan konut ihtiyacı büyük oranda faizsiz sistemler ile karşılanmıştır. Türkiye’de de bu model örnek alınmıştır ve Emlak Bankası’nın girişimleri ile 1950’lerde binlerce kişi bu şekilde ev sahibi olmuştur. Faizsiz sistemlerin özel sektördeki gelişimi ise 1990’larda yaşanmıştır. 30 yıla yakın süredir de aktif olarak kullanılan sistem ile binlerce kişi faiz ödemeden ev sahibi olmuştur.

Faizsiz Sistemlerin Amacı Nedir?

Faizsiz sistemler, isminden de anlaşılacağı üzere faiz ödemeden kişilerin ihtiyaçlarının finanse edilmesini amaçlar. Günümüzde yükselen faiz oranları ile pek çok kişinin başvurduğu faizsiz sistemler ile İslam’da da net olarak yasaklanan faize başvurmadan büyük yatırımlar yapabilirsiniz. Faizsiz sistemler toplumun ekonomik olarak orta ve alt tabakasını korumayı amaçlar. Çünkü faiz, geçmişten günümüze ekonomik olarak güçlü kesimi daha da güçlendiren bir ekonomik kavram olmuştur. Faizsiz sistemlerin Türkiye ve dünyada en bilinen uygulamalarından biri de katılım bankacılığıdır. Türkiye’de özellikle son dönemde aktif olarak kullanılan uygulamalar ile faizsiz yatırımlar mümkün hale gelmiştir. Faizsiz bankacılıkta fonlarınız sizin yerinize piyasada yönetilir ve böylece kar edersiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + four =

Güvenlik Sorusu

4 x 8?