xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Gabari Ölçüsü Nedir?

Gabari, emlak sektöründe bolca kullanılan ve ölçü anlamına gelen bir terimdir. İnşaat sektöründe sıklıkça kullanılır ve inşaat ögesinin düzenini göstermek ve nesnelerin asıl ölçütlerini belirtmek amacıyla kullanılmaktadır.

birevim peşinatsız ev

İçindekiler

Gabari Nedir?

İnşaat firmalarında çokça karşılaşılan bu terim arsanın ya da yapının yüksekliğinin belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Gabari binaların yasal boyutlarda yapıldığını ifade eden bir terimdir.

Gabarinin hesaplanmasında arsa boyutları ve emsal değerler göz önünde bulundurulmaktadır. Yapılan hesaba kamu kurumu tarafından belirlenen gabari ölçüsü ile çatı ölçüsü eklenmekte ve bina boyutunun üst sınırı ortaya çıkmaktadır.

Gabari Ölçüsü Nedir?

Gabari ölçüsü, genellikle kamu kurumları tarafından belirlenen ve yapılacak olan binaların yüksekliklerini belirleyerek yasalara uygun inşa edilmesini sağlayan ölçü birimidir.

Arsa gabari ölçüleri, arsanın bağlı olduğu belediye tarafından belirlenir. Belirlenen ölçüye bağlı olarak da binanın kat sayısı hesaplanmaktadır.

Her inşaat firmasının gabari ölçüsüne uyma yükümlülüğü vardır. Gabari ölçüsüne uyulmayıp üstüne çıkıldığı takdirde ise yıkım işlemleri başlatılmaktadır.

Gabari Ölçüsüne Uyma Şartları Nelerdir?

Gabari sınırını 9.5 olarak belirleyen bir belediyenin sınırları içerisinde bina yapmak isteyen inşaat firmasının teoride çıkabileceği maksimum yükseklik 9.5 metredir.

Mevzuatlara göre bazı çatı çıkması gibi durumlardan dolayı 1 metre daha eklenerek 10.5 metre de yapılabilmektedir. Fakat sınır 9.5 olarak belirlenmiş olsa da binanın yapıldığı arsa şartlarına, nüfus yoğunluğuna, bölge özelliklerine göre çıkılabilecek maksimum yükseklik 6.5 metreyle de sınırlandırılabilmektedir.

Gabari Serbest Ne Demektir?

Bazı yerlerde Hmax=serbest yazmaktadır, yani maksimum yüksekliğin serbest bırakıldığını ifade eder. Gabarinin serbest olması toplam inşaat alanı ile ilgilidir. Eğer daha küçük taban oturumlu bir bina yapmak istenirse toplam inşaat alanını geçmemek koşuluyla daha yüksek bina yapılabilmektedir. Aynı şekilde eğer daha geniş taban oturumlu bina yapılacaksa gabari değerinden daha alçak yapılar inşa edilebilmektedir. Önemli olan koşul toplam inşaat alanını geçmemektir.

Gabari Ölçüsü Nasıl Kullanılır?

Gabari ölçüleri binaların kat sayılarını hesaplamada kullanılmaktadır. Belirlenen gabari ölçüsünden 0.5 m çatı farkının çıkarılıp 3’e bölünmesiyle katsayısı elde edilmektedir.

Örneğin gabari sınırının 9.5 olarak belirlendiği bir arsada yapılacak olan binanın kat sayısı;

9.5-0.5=9

9/3=3

olarak hesaplanmaktadır. Yapılacak bina maksimum 3 katlı olmalıdır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × one =

Güvenlik Sorusu

6 x 5?