Gayrimenkul Sektöründe Peşinatsız Ev Projelerinin Önemi

Türkçeye Arapçadan geçmiş bir kelime olan gayrimenkul kelime karşılığı taşınmazdır. Aynı zamanda bir eşya hukuku terimi olarak da kullanılan gayrimenkul, arsa, arazi, bina, apartman, işyeri, konut, villa, fabrika ve benzeri değerlerin genel adı olarak da kullanılmaktadır. Günümüzde gayrimenkul sektörü makroekonominin bütünü içerisinde önemli bir yere sahiptir. Yalnızca barınmak ya da ailesi olanlar başını sokacak bir ev sahibi olmak amacıyla konut edinme, artık gayrimenkul sektörünü açıklamak için yeterli olmasa da ev alımları bir yatırım aracı olarak görüldüğü de inkar edilemez. Günümüzde konut yatırımları hem dokunulabilir olması hem de güvenilir olması açısından ilgi görmektedir.

Her bir olgunun dinamikleri olduğu gibi gayrimenkul sektörünün de dinamikleri, devlet(bakanlıklar, belediyeler, bankalar), inşaat firmaları, reklam-pazarlama ve müşterilerdir. Bu dinamikleri hareketlendiren unsur da ihtiyaçlardır. Konut ihtiyacını belirleyen faktörlerin en önemlisi nüfus yapısı ve bu yapının en küçük birimi olan ailedir. Bu faktörün dışında bireyler de başlı başına konut ihtiyacını etkileyebilmektedir. Zevk ve kültür farklılıkları, eğitim düzeyi ile gelir düzeyi de konut ihtiyacını etkilemektedir. Konut projelerinde karşımıza çıkan 1+0 stüdyo daireler, 1+1’ler bu ihtiyacın sonucu ortaya çıkmaktadır.

Alanı her geçen gün gelişen gayrimenkul sektöründe şüphesiz geleneksel pazarlama teknikleri yerine müşteri odaklı projeler üretilmektedir. Sektörün ana hareketlilik sebebi müşterilerin taleplerini etkileyen unsur ise fiyatlardır. Konut talebi de fiyatlardan ya da ülke ekonomisinin hareketliliğinden etkilenmektedir. Bu bağlamda sektör, peşinatsız ev edindirme gibi her kesime hitap edecek kampanyalarla müşterilerin karşısına çıkmaktadır. ‘Peşinatsız ev kredisi veren bankalar, taksit öder gibi ev sahibi olmak isteyenlerin ihtiyaçlarına cevap verebilen kampanyalar olarak ilk göze çarpanlardır.

Gayrimenkulle uğraşan firmaların bazıları da konut kredisi faizlerine girmek istemeyen ve herhangi bir birikmişi de olmayan müşterilere yönelik kampanyalar düzenlemektedirler. Bu kampanyalar, bireylerin gelirlerine uygun, ödeme miktarlarının da bireyler tarafından belirlenen hiç peşinatsız taksitle ev edindirme üzerine kurgulanmıştır.

Sonuç itibariyle konut projeleri kampanyaları, alt gelir gruplarını da göz önünde bulundurarak şekillenirken, gayrimenkul sektörü hareketliliğini koruyarak ülke ekonomisinin büyümesine büyük katkı sağlamaktadır.

Önceki

İnşaat Sektörü ve Peşinatsız Kampanyalar

Sonraki

Artan Konut Sayısı  ve Peşinatsız Kampanyalar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir