xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Gayrimenkul Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır?

Gayrimenkul sertifikası son dönemde hakkında en çok bilgi sahibi olunmak istenen belgelerden biridir. Zira gayrimenkul sertifikası, Sermaye Piyasası Kurulu’nun denetimi altında tutulan ve belgeye konu olan projelerden herkesin ortak olacak şekilde alabileceği küçük paylara ayrılarak meydana getirilen bir yatırım aracıdır. Dolayısıyla bir ev satın almak isteyen ancak, istenilen evin tutarına yetecek kadar maddi durumu olmayan kişiler, gayrimenkul üzerine yatırım yapmak istediklerinde gayrimenkul sertifikasından yararlanarak söz konusu yatırımda pay sahibi olabilmektedir. Yatırıma ortak edilen kişilerin almış olduğu gayrimenkul sertifikası fiyatı, yatırımcı tarafından belirlenmektedir. Bu doğrultuda gayrimenkul sertifikasının sağlamış olduğu avantajlar da vatandaşların yatırım yapmalarında değerlendirebilecekleri pek çok seçeneği öne çıkarmaktadır.

birevim peşinatsız ev

Gayrimenkul Sertifikası Tanımı

Gayrimenkul sertifikası; Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenip uygulamaya konulan, ihraççıların hayata geçirmiş olduğu veya geçireceği konumda olan pek çok gayrimenkul projelerinde kaynak olarak kullanılmak üzere ihraç edilen bir yatırım aracıdır. Söz konusu yatırım aracında, projeye ait bir bağımsız bölüm veya bağımsız bölümlerin oluşturduğu belli bir alanı ifade eden nominal değerin eşit olması önem teşkil etmektedir.

Gayrimenkul sertifikası, ihraççılar için Sermaye Piyasası Kurulu kapsamında düzenlenen uygulamalar ile yatırımcılara pek çok alternatif sunmaktadır. Bu sayede konut ya da iş yeri projelerinde, normal şartlarda uzun süren bir süreç yaşanmasının aksine inşaat çalışmaları çok daha hızlı ve zahmetsiz bir şekilde tamamlanabilmektedir. Bununla birlikte söz konusu konut veya iş yeri projelerinin aynı zamanda Borsa’da işlem görmesi sebebiyle şeffaflık ve likidite sağlanmaktadır. Bu noktada gayrimenkul sertifikasının ihraç edilmesi ve Borsa’da işlemlere tabi tutulabilmesi için, yatırımcıların hem Sermaye Piyasası Kurulu’na hem de Borsa İstanbul’a eş zamanlı olarak müracaat etmesi gerekmektedir. Bununla birlikte söz konusu gayrimenkul sertifikalarının hem yurt içindeki işlemlerde hem de yurt dışındaki uygulamalarda halka arz edilmesi ile veya halka arz edilmeden yatırımcılara devir kaydıyla ihracı yapılabilmektedir.

Gayrimenkul Sertifikası Nereden ve Nasıl Alınır?

Gayrimenkul sertifikası almak isteyen yatırımcıları, bankaların vasıtasıyla şirketlerin daha önceden belirlediği talep toplama tarihleri arasında doğrudan gayrimenkul sertifikası satın alabilirler. Bu noktada yatırımcıların gayrimenkul sertifikası almalarında önceden kabul edilmiş bir yasal sınır bulunmamaktadır. Dolayısıyla yatırımcılar, diledikleri kadar veya imkanlarının yettiği ölçüde gayrimenkul sertifikası satın alabilirler. Bu sayede henüz mevcut durumda inşa edilmekte olan ya da inşası tamamlanmış olan gayrimenkullerin yatırıma sahip olduğu pay kısmınca ortak olabilme imkanlarına sahiptir. Bununla birlikte gayrimenkul sertifikası satın almak isteyen yatırımcıların, söz konusu belgeleri hem ikamet ettikleri il içinden alabilecekleri gibi hem de başka bir ilden veya yurt dışından da alabilme şansları bulunmaktadır. Bu noktada ciddi anlamda yatırımda bulunmak isteyen kişiler, konu ile alakalı pek çok farklı platformda yer alan gayrimenkul sertifikası işlemlerini yakından takip ederek bu konuya ilişkin daha fazla bilgi sahibi olabilirler.

Gayrimenkul Sertifikasının Sağladığı Avantajlar

Yeni bir yatırım aracı olarak görülen gayrimenkul sertifikası pek çok avantaj sağlamaktadır. Örneğin, daha önceden gayrimenkul konusunda yatırım yapmak isteyenlerden en az bir konut bütçesi ayarlayıp herhangi bir daire satın alınması talep edilirken, şimdiki koşullarda yatırımcılar bütçeleri doğrultusunda daireye yatırım yapabilme ve böylelikle de dairenin belirli bir bölümüne ortak olabilme şansına sahipler.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − 11 =

Güvenlik Sorusu

7 x 6?