xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Haziran Ayı Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum!

Yaz aylarının gelmesiyle konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar da heyecanlı bir sürece girmiş durumda bulunuyor. Nitekim ülkemizde bankacılık alanında faaliyette bulunan kurumların müşterilerine sundukları konut kredisi faiz oranları da geride bıraktığımız mayıs ayının ilk yarısına kadar yükseliş trendinde olduktan sonra Haziran ayının başına doğru dengelenmeye başladı. Ülkemizde bankacılık sektöründe faaliyette bulunan ve müşterilerine uygun faiz oranlarından konut kredisi desteği sunan bankaların, söz konusu konut kredisi faiz oranlarındaki son durum hakkında detayları yazımızda bulabilirsiniz.

birevim peşinatsız ev

Geride bıraktığımız mayıs ayı içinde uluslararası ekonomik arenada yaşanan gerilimler ve ülkemizde tekrarlanan İstanbul belediye başkanlığı seçimleri sebebiyle döviz kurunun dalgalı bir seyir halinde olması kaçınılmaz oldu. Zira Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da kur yükselişini dengelemek adına birtakım para politikalarına başvurarak müdahalelerde bulundu. Tüm bu gelişmelerin ardından konut kredisi faiz oranlarının da döviz kurunun yükselmesi, likiditeye erişimde yaşanan sıkılaşma ve piyasa riskleri göz önünde bulundurulduğunda hızlı bir yükselişe geçtiği görüldü. Nitekim bu dönemde, yani mayıs ayının ilk 2 haftalık sürecinde ülkemizde bankacılık alanında faaliyetlerini sürdüren yaklaşık 14 bankanın konut kredisi faiz oranlarında bir veya birden fazla sefer olacak şekilde yükseltmelerde bulunduğu dikkatlerden kaçmadı.

Konut Kredisi Faiz Oranlarında Yaşanan Hareketlilikler

Yukarıda belirttiğimiz mevcut sebeplerden dolayı konut kredisi faiz oranlarında epey bir hareketlilik yaşandı. Bankaların müşterilerine sundukları konut kredisi faiz oranlarını birbiri ardına yükseltmelerinin ardından ortalama konut kredisi faiz oranı %2,13 seviyesine kadar yükseldi. Bu durumda bankaların sunmuş olduğu en düşük konut kredisi faiz oranı %1.55 oldu. Öte yandan en yüksek konut kredisi faiz oranının da %2.77’ye kadar çıktığı görüldü.

Mayıs ayının son 2 haftalık döneminde meydana gelen konut kredisi faiz oranlarındaki bu hareketliliği bir örnekle açıklamak gerekirse; bankalardan 100 bin TL tutarında bir konut kredisi alındığında şu tabloyla karşılaşıldı:

  • En düşük aylık konut kredisi taksitinin 1.850 TL olduğu,
  • En düşük konut kredisi için toplam geri ödeme tutarının ise 220 bin 800 TL’ye karşılık geldiği görüldü.

Mayıs Sonu – Haziran Başı Dönemde Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları

Mayıs ayında yaşanan döviz kurundaki hareketlilik ile yurt içinde yaşanan gelişmelerin akabinde bankalardan müşterilere sunulan konut kredilerinde son durum hakkında bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Ziraat Bankası’nın müşterilerine sunduğu konut kredisinde 100 bin TL’ye kadar %1.55 oranında faiz uygulanırken; 500 bin TL’ye kadar aralıkta %1,65 faiz oranı bulunuyor. Öte yandan 500 bin TL üzerine ise %1,69 faiz uygulanıyor.

HalkBank Konut Kredisi

500 bin TL’ye kadar %1.75 konut kredisi faiz oranı sunan Halkbank, 1 milyon TL’Ye kadar da %1.8 faiz oranından işlem yapıyor. 1 milyon TL’nin üzerindeki kullanımlarda ise %1.86 faiz oranı bulunuyor.

İş Bankası Konut Kredisi

İş Bankası’ndan sunulan konut kredisi faiz oranı %2.2 olmasıyla dikkat çekiyor. Sonbahar konut kredisi kampanyasıyla %1.72 faiz oranı müşterilere sunuluyor.

VakıfBank Konut Kredisi

VakıfBank’ta 10 yıl vadeye kadar tüm işlemlerde %1,79 konut kredisi faiz oranı bulunuyor.

Kuveyt Türk Konut Finansmanı

Kuveyt Türk Bankasından 5 yıl vadeye kadar %1,79 konut finansmanı kar payı oranı uygulanırken; 10 yıl vadede ise %1.84 oranında kar payı bulunuyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + fifteen =

Güvenlik Sorusu

8 x 8?