İkinci El Konut Satışlarında Önemli Artış Bekleniyor

İkinci el konut satışlarında önemli derecede Mayıs, Eylül ve Ekim ayları kapsamında artışların yükseleceği beklenmektedir. Konu ile ilgili açıklama yapan Prime Property Gayrimenkul Danışmanlığı Kurucu Ortağı olan Fırat Sezginsoy, Mayıs, Eylül ve Ekim ayları kapsamında ikinci el konut satışları üzerinde hızlanmaları bekleyeceklerini açıklamıştır. Ayrıca içinde bulunduğumuz aylar içerisinde ikinci el satışların düşüş yaşayacağını fakat ifade ettiği 3 ay için artışın ikinci el konutlar için artacağını da belirtmiştir. Tabi bu durum peşinatsız ev almak isteyenler ve birinci elden konut düşünenleri de ilgilendiren hususlar arasında yerini alıyor.

Sezginsoy yaptığı açıklamalarda, içerisinde yer aldığımız dönemin kira değerlerinin düşüş yaşadığını aktarmıştır. Bundan dolayı da ikinci el konutun daha avantajlı hale geldiğini ve tercihlerin buna göre yapıldığını da dile getiriyor. Ayrıca 1. El konut satışları üzerinde yapılan kampanya modellerinde ve fiyat düşüşlerinde ikinci el konutlara da yansıyarak, belirli bir değişim yaşadığını da kaydetmiştir. Böylelikle geniş kesimler için ikinci el konut alımlarının daha ön plana çıktığını anlaşılabiliyor. Özellikle son dönemlere dikkat çeken Sezginsoy, Şubat ayında ilk el konutların satışlarının 45 bin 215 olduğunu belirtirken, ikinci el konut satışlarında ise 56.263 oranı üzerinde bir satış işlemlerinin gerçekleşmiş olduğunu da kaydetmiştir.

İkinci El Konut Satış Sayıları %3,6 Arttı

Yapılan analizler ve son alınan verilerde Sezginsoy, özellikle 2017 yılının Şubat ayı kapsamında Türkiye’nin geneli üzerinde konut satışlarının 101 bin 468 konut satışı ile kapandığı ve geçen yıla oranlandığında ise yüzde 0,2 oran düşüş yaşandığını ifade etti.

Sezginsoy yaptığı açıklamalarında, ikinci el konu satışlarının Türkiye geneline bakıldığında %3,6 oranında arttığını, satışların yükseldiğini ve ikinci el konut satışlarının sadece İstanbul ili kapsamında 9 bin 269 konut ile satışların yapılarak %16,5 oranı taşıdığını da yine yaptığı açıklamalarda kaydetti.

Tüm bunlarla beraber peşinatsız ev almak istiyorum diyenleri de etkileyen bu durum, ikinci el konut fiyatlarında önemli hususları da taşıyor. Fiyatların düşmesi ve uygun ekonomik alımların oluşması, ev sahibi olmak isteyenlere daha pozitif sinyalleri de yakmaktadır.

Önceki

Ev Sahibi Olanlara Müjde Gelişme

Sonraki

Farklı ödeme seçenekleri ile konut sahibi olun

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir