İstanbul Metro Durakları

Metropol bir şehir olan İstanbul, son yıllarda artan nüfus nedeniyle ulaşım konusunda ciddi sıkıntılar yaratmaktadır. İnsanlar otobüs, metrobüs, vapur, Marmaray gibi ulaşım araçlarına sığmayarak metro kullanmaya başlamıştır. Yer altından geçip trafiğe takılmadan ulaşım sağlayan metro bu duruma rağmen özellikle iş saatleri arasında çok yoğunluk yaşayan raylı sistemdir. Büyük şehir olmasından dolayı, ulaşım sıkıntısının çok fazla yaşandığı bu şehir de metro herkes için kolay bir ulaşım aracı olacaktır. Metro üzerinden çeşitli aktarma da yaparak diğer ulaşım araçlarından da yararlanabilirsiniz.

İstanbul metro durakları genellikler herkesin yararlanabileceği yerler de olduğu için aktif olarak kullanılan ulaşım aracıdır.

İstanbul Metro Hattı

İstanbulda toplamda 7 adet metro ağı bulunur. Bunların 5 tanesi Avrupa Yakasında, 2 tanesi Anadolu Yakasında bulunur. M1A Yenikapı Atatürk Havalimanı metrosu Avrupa yakasında bulunan bir metrodur. Yenikapı Hacıosman metro hattı üzerinden metrobüse aktarma yapabilirsiniz. Yenikapı Kirazlı metro hattı, Kirazlı Başakşehir metro hattı, M6 Levent Boğaziçi üniversitesi metro hattı, Kadıköy Tavşantepe Metro hattı, Üsküdar Çekmeköy metro hattı olarak raylı sistem yapılmıştır. İstanbul metro durakları bölümünden durakları inceleyebilirsiniz.

İstanbul Metro Saatleri

İstanbulda her sene ulaşım araçları için yaz kış sefer saatleri uygulanır. Ancak metro için bu durum pek değişmez. Sabah 06:00 da ilk sefere başlayarak gece 00:00 da son sefer yapılır.

İstanbul Metro Haritası

Yenikapı Atatürk Havalimanı metrosunda toplamda 18 adet istasyon bulunur. Sefer süresi toplamda 35 dakikadır. Yenikapı Kirazlı metro hattı, Kirazlı, Menderes, Esenler, Otogar, Bayrampaşa, Aksaray hatları üzerinden sefer saplar. Yenikapı hacıosman metro hattı durakları, Yenikapı, Haliç, Şişhane, Mecidiyeköy, Seyrantepe, İtü, darüşşafaka ve hacıosman hatları üzerindedir. Yenikapı ve Hacıosman arasındaki ilk metro hattıdır. Toplamda 16 istasyon sayısı vardır. Sefer süresi ise 31 dakikadır.

Kirazlı Başakşehir metro hattı, başak konutları üzerinden başlayarak, siteler, mahmutbey, yenimahalle, olimpiyat duraklar arasından geçer. Kadıköy Tavşantepe metro hattı, ayrılık çeşmesi, acıbadem, ünalan, Kozyatağı, maltepe, esenkent, kartal, pendik, tavşantepe hattı üzerindedir. Ayrılık çeşmesi durağından marmaraya binebileceğiniz gibi ünalan durağından da metrobüse aktarma yapmanız mümkün. Üsküdar Çekmeköy yeni açılmış bir hattır. Üsküdar, Fıstıkağacı, Altunizade, ümraniye, çarşı, altınşehir, çekmeköy hatları arasındadır. M6 Levent boğaziçi üniversitesi metro hattı genellikle üniversite öğrencilerine hitap eden bir metrodur. İstanbul metro durakları hemen hemen her noktada olduğu için metro ulaşım aracı daha sık tercih edilir.

Önceki

Ev Sahibi Olmak mı, Kiracı Kalmak mı?

Sonraki

Anadolu Yakası Metro Durakları

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir