xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Kat İrtifakı Tapusu Nedir, Sakıncaları Nelerdir?

En basit haliyle kat irtifakı, bodrum kat çıkıldıktan sonra yapılacak konura kat çıkma iznini veren haktır. Bir arsa üzerinde yapılması planlanan yapının tamamı için kişiler arasındaki Kat Mülkiyeti Kanunu hükümlerine göre kurulan irtifak hakkıdır, diğer bir deyişle kişilerin yapılan anlaşmayı kağıt üzerinde resmi olarak belgelemesidir. Kat irtifakı tapusu nedir sorusunun cevabı tam olarak budur.

birevim peşinatsız ev

İçindekiler

Kat İrtifakı Tapusu Nedir?

Kat İrtifakı Tapusu, inşaat yapılan veya yapılacak arsada sizin almak istediğiniz bağımsız bölümün payına düşen arsa tapusudur. Henüz inşa edilmemiş olsa bile size ait bağımsız bölümün kapı numarası, metrekaresi gibi tüm detaylarını içermektedir.

Kat İrtifakı Tapusu Nasıl Alınır?

Kat irtifakı tapusu nasıl alınır sorusunun cevabı aslında oldukça basittir. Arsa sahibi ve paydaşları arasında tapu müdürlüğünde resmi senet düzenlenir. Kat irtifakı paydaşlar yerine tek bir kişiyle gerçekleşecekse senet yerine istem belgesi düzenlenmektedir.

Kat irtifakından ayrı olarak arsa payı devredilemez veya miras yoluyla geçişi sağlanamaz. Eğer arsa payı devredilecekse ona bağlı kat irtifakı da devredilmiş sayılmaktadır.

Kat İrtifakı Tapusu İle Kat Mülkiyeti Tapusu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bilmeyenler için karmaşık terimler olduğundan kat irtifakı ile kat mülkiyeti arasındaki farklar nelerdir sorusu bir hayli yaygındır. Kat irtifakı tapusu, inşaat başlangıcından iskan alınana kadarki dönemde kullanılması gereken bir tapudur. Kat mülkiyeti ise iskan alındıktan sonra geçilmesi zorunlu tapu çeşididir.

Bir diğer fark ise risk seviyesidir. Kat irtifakı tapusu yüksek hukuki riskler barındırırken kat mülkiyeti tapusu yasal olarak daha sağlam bir dayanaktır. Kat mülkiyeti tapusu, binanın kurallara uygun yapıldığının tescili anlamına da gelir.

Kat İrtifakı Tapusu Almanın Sakıncaları Nelerdir?

Kat irtifakı tapusu, inşa edilen gayrimenkulde payınıza düşen metrekarenin tapusunu almış olursunuz. İnşaatın tamamlanması durumunda ise daire, işyeri veya depo gibi size ait bölümün kat mülkiyeti tapusunu alabilirsiniz. Aslında bir bakıma inşaatın tamamlanmaması, müteahhit değişmesi gibi durumlarda sizin yasal koruyucunuzdur. Fakat kat irtifakı tapusu belediyeler tarafından imara değil arsaya verilen bir tapu çeşididir. İnşa edilecek binayla ilgili sıkıntılar olabilir veya henüz imar izni çıkmamış olabilir. Bundan dolayı birçok banka kat mülkiyeti yerine kat irtifakı tapusu olması durumunda krediye uygunluk vermemektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven − six =

Güvenlik Sorusu

5 x 9?