Kat İrtifakından Kat Mülkiyetine Geçiş İçin Gerekli Belgeler

Resmi prosedür gereği tamamlanması gereken belgeler, yetkili personel tarafından aktarılacak ve gerekli bilgilendirme yapılacaktır. Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş için gerekli belgeler başlığı altında bu belgeleri ve dikkat edilmesi gereken hususları sizinle paylaşmaya çalışacağız. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım…

birevim peşinatsız ev

Dilekçe: Tapu sicil müdürlüğü görevlilerince yazılan resmi belgedir. Bu belgede arsa paylarının yer alması gerekiyor ve aynı zamanda resmiyet kazanabilmesi için tüm maliklerce imzalanma zorunluluğu da söz konusudur.

İnşaat Projesi: Mimar ya da mühendis tarafından gerçekleştirilen projenin doğruluğu belediyelerce tasdik edilmek zorundadır. Tasdik edilen belge de yine bu dosya içerisinde yer alacaktır.

Vaziyet Planı: Arsa üzerine yapılacak olan birden fazla yapının, arsa içerisindeki konumu belirten planlar bütünüdür. Genel inşaat projesinde bu belge mevcut ise yenden eklemenize gerek yoktur ve zaten yetkili personel de bu konuda bilgilendirme yapacaktır.

Yapı İzin Belgesi: Tüm bağımsız bölümlerin izin kapsamında yer aldığını gösteren belgeler bütünüdür.

Fotoğraf: Gayrimenkulün tüm cephelerini bire bir gösteren ve en az 13×18 boyutunda olması gereken belgelerdir. Aynı zamanda bu fotoğrafların belediye tarafından tasdik edilmiş olması gerekiyor.

Yönetim Planı: İlgili yönetim planının tüm sayfalarının malikler tarafından imzalanmış olması şarttır. İmzanın eksik olması durumunda belge kabul edilmeyecek ve süreç ilerlemeyecektir.

Maliklere ait fotoğrafların yanı sıra aynı zamanda ilgili kişilerin nüfus cüzdanları da yine temin edilmesi gereken belgelerden bazılarıdır.

İlgili fotoğrafların yakın zamanda ve en az 6 ay öncesinde çekilmiş olması gerekiyor. aksi takdirde sorun yaşayabilirsiniz ve bu da sürecin aksamasına neden olacaktır.

Belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olması kesinlikle sizlerin lehine olacak ve süreci de hızlandıracaktır. Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş için gerekli belgeler başlığı altında yer alan belgeleri tamamlayarak sizler de başvurularınızı yapabilirsiniz. Herhangi bir eksik belge durumunda ilgili kurum yeniden talepte bulunabilir ve eksik belgelerin en kısa süre içerisinde tamamlanması talep edilecektir. Az önce de ifade ettiğimiz gibi sürecin hızlı işlemesi için belgeler konusunda daha hassas davranmanız gerekiyor.

birevim
Önceki

Zilliyet Tapu Nedir? Zilliyet Tapu Alınır Mı?

Sonraki

Faizsiz Araba Alma Fırsatı

9 Yorum

 • Kat mülkiyeti için tüm dairelerin imzası gerekiyor mu?

  • Merhaba Hülya Hanım,
   Daire olarak ya da binanın bir bölümü olarak kat mülkiyetine geçiş mümkün değildir.

 • Kat mülkiyetinin bence çok büyük bir önemi yok ama devlet gözünde kat mülkiyeti yoksa işleriniz zor

 • Kat mülkiyeti gerçekten bu kadar önemli mi acaba?

  • Merhaba Enes Bey,
   Ev aldığınızda yapılması gereken ilk şeylerden biridir kat mülkiyetidir.

 • Kat irtifakı olarak kalsa tapumuz ciddi bir zararı olur mu?

  • Merhaba Ceyda Hanım,
   Kat mülkiyeti alındığında tam olarak sizin dairenizin sahibi siz olduğunuz belirlenmiş olur.

 • Kat irtifakı olan bir dairem var kat irtifakının bir zararını görmedim ama geçsem mi?

  • Merhaba Aleyna Hanım,
   Kat mülkiyetine geçtiğinizde tam anlamıyla kendi dairenizin sahibi olmaktasınız.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

19 − 13 =