xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Kira Kontratı Örneği 2019

Ülkemizde milyonlarca ev sahibi bulunurken aynı şekilde milyonlarca kirada yaşayan ve kiracı konumunda olan insanda bulunmaktadır. Hem kiracının  hem de ev sahibinin haklarını koruma altına alabilmek içinse kanunlara uygun şekilde kira kontratı düzenlenmektedir. Kira kontratları içerisinde belirli şartları barındıran ve bu şartlara uygun hareket edildiğinde her iki tarafında güvencesi olan bir sözleşmedir.

birevim peşinatsız ev

İçindekiler

Kira Sözleşmesi Nedir?

Taşınmaz mülk sahibi ile bu mülkü kiralamak isteyen kişi arasında belirli şartları barındıran ve her iki tarafında hak kaybına uğramamasını yasal zemine oturtan sözleşmeye kira sözleşmesi denilmektedir. Kira sözleşmeleri içerisinde belirli şartlar barındırmaktadır. Ayrıca konut/ev gibi taşınmazlar ve işyeri gibi taşınmazlar için olmak üzere iki ayrı tip kira sözleşmesi bulunmaktadır.

Kira Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

Taşınmaz sahibi ile kiracı arasında zamanla yaşanabilecek sorunların çözümlerinde kullanılabilecek en etkili çözüm yöntemi kira sözleşmesidir. Bu açıdan iki taraf arasında yapılan sözleşmenin kesinlikle oldukça açık, net ve anlaşılabilir olması çok önemlidir. Hatta bazı çok yüksek meblağlı kiralamalarda noter onaylı sözleşme yapılması çok daha iyi olacaktır. Fakat buradan şu anlaşılmasın, kira sözleşmeleri için noter onayı zorunluluğu bulunmamaktadır.

Eğer bu konularda çok fazla bilginiz yoksa, sizin için en güzeli kira sözleşmesi noktasında bir avukata danışmanız ve avukat eşliğinde imzalamanızdır. Yine birçok kırtasiyede kira sözleşme formlarının hazır örneğini kolaylıkla bulabilirsiniz. Doldurmanız gereken kısımları doğru ve dikkatli bir şekilde doldurduktan sonra varsa ekleyeceğiniz onları da ilave ederek her iki tarafta imzalamalıdır. Kira sözleşmesinde dikkat edilecek en önemli hususlar ise;

  • Taşınmazın sahibi ile kiracının adı ve soyadları sözleşmede açık, net ve doğru bir şekilde yazılmalıdır. Yine her iki tarafında açık ve güncel adresleri sözleşmede bulunmalıdır.
  • Kiralanacak olan mülkün açık adresi, kiralama işleminin başlangıç ve bitiş tarihleri gün ay yıl olarak net bir şekilde belirtilmelidir.
  • Kiralama sözleşmelerinin en önemli maddelerinden birisi de kira bedelinin ne kadar olacağı ve ne şekilde ödeneceğinin net bir şekilde yazılmasıdır. Kiracı kirayı verip mi oturacak yoksa oturup mu verecek bunun açık, net ve şüpheye yer bırakmayacak şekilde belirtilmesi çok önemlidir.
  • Eğer kiralanan adreste varsa sabit demirbaşlar bunlar muhakkak sözleşmede belirtilmelidir.

Kira Sözleşmesi Örneği İçin Tıklayınız.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − 2 =

Güvenlik Sorusu

5 x 3?