Kira Öder Gibi Faizsiz Fırsatlar

Yıllardır, insanımız ‘mecburiyetten’ diyerek banka faizi ile ev almaktadır. Bu durum oldukça büyük sorunlara neden olmuştur. Aile faciaları, boşanmalar ve daha birçok sıkıntılar, banka faizi ile borçlanmadan kaynaklanmıştır. Faizin inancımızda yeri olmadığı halde, sosyal şartların çok zorlaması ile insanlarımız bir ömür faiz ödemeye mecbur bırakılmıştır. İnsanımızın geliri ile ev fiyatları arasında uçurumlar mevcuttur. Bunun nedeni, banka faizlerinin kolaylıkla elde edilmesi ve yayılmasıdır. Astronomik ev fiyatları kiraları da etkiledi. Bu gün için 1300 lira alan bir işçi en az 700-800 lira kira ödemektedir. Bu dehşet bir orandır. Bu nedenle insanlar 2. ve 3. işe bakmaktadır.

Bu Sorun Nasıl Çözülür?

Bu sorun, faizin ne olduğu anlaşıldıktan sonra çözülecektir. Bu sorunların çözülmesi için öncelikle, inancımız bakımından faizi bilmemiz gerekir. Faiz, para satmak, ticaret ise alış-veriş yaparak kar etmektir. Bu ikisini iyi ayırmak gerekir. Faizsiz kurumlar, ticaret mantığı ile hareket ederek, sizi ev sahibi yapmaya çalışmaktadır. Bankalar ise size ev satmıyor. Size 100 lira borç verip 150 lira almaya çalışıyor. Üstüne bütün malınızı ipotek ettiriyor. Bunun adı modern tefeciliktir. Osmanlı zamanında bu işi Yahudiler yapardı ve Müslümanlar tefecilere selam bile vermezdi.

Faizsiz Sistem Bize Göre

Faizsiz çalışan kurumlar, hizmet bedeli ve kar payı ile çalışmaktadır. Bunun nedeni ise, ticaret yapmak istemeleridir. Ticaret faizin zıttıdır. Kar payı, hizmet bedeli, imece usulü ve gün yaparak ev sahibi yapma yöntemleri, günümüzde köklü bir çözüm olacaktır. Bu kurumların peşinatsız ev kampanyaları yapmaları, senetli ev vermeleri ve hizmet bedeli dışında bir ücret almamaları, sizin için kolaydır. Ödenen paraların geri verilmesi veya alıcının mağdur edilmemesi gibi konularda da çözüm bulunursa, günümüz için en iyi çözüm faizsiz çalışan kurumlar tarafından gerçekleştirilecektir.

Faizsiz peşinatsız ev sahibi olmak isteyenler, faizin ne olduğunu araştırdıktan sonra, sözleşmeyi iyi okumalıdır. Ödeme koşullarına göre taksitlendirmeyi seçmeli, suistimallere başvurmamalıdır. Karşılıklı güven ile yapılan ticaret bereketli olur. Amaçları ev sahibi yapmak olan bu kurumlar, peşinatsız ev almak istiyorum, diyenler için birçok kampanya düzenlemektedir. Bu kampanyalarla daha kolay ev sahibi olunabilecektir.

Önceki

Banka Kredisi Dışında Alternatif Var Mı?

Sonraki

Banka Faizinden Başka Seçenek Var Mı?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir