xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Kira Stopajı Nedir?

Gelir Vergisi Kanununa göre kiraya verilen mallar üzerinden kesilen vergidir. Bu vergi kanunun 94. Maddesinde göre düzenlenmiştir. Kiracı tarafından ödediği kira fiyatı üzerinden kesintiye uğratılarak ödenen bir vergidir. Stopajın oluşmasında bazı nedenler vardır. Bu nedenler ise verginin daha hızlı bir şekilde ödenmesinin gerçekleşmesini sağlar. Hızlı ödenen vergi ise enflasyon gibi etkenlere takılmaz. Ayrıca vergilerin toplanmasındaki maliyet azaldığı için bu yöntem sıklıkla tercih edilir. Vergilerin kaçırılması bu düzenle engellenir. İşte tüm bu düzenin kolaylığını sağlanması için kiraya verilen gayrimenkul yerlerin ödemelerinde bu yöntem yapılır. Kira stopajı nedir? sorusu sorulunca verilen cevap stopajın kira gayrimenkullerinde olmasıdır.

birevim peşinatsız ev

İçindekiler

Kira Stopajını Kim Öder?

Kira stopajını kiracı öder. Brüt ödediği kira ödemesi üzerinden kesilen kira stopajı ödemeleri önemlidir. Gayrimenkulde oturan kiracı bu vergiyi ödememe durumunda tahliye edilme durumu ile karcı karşıya gelebilir. Bu tarz durumların oluşmaması için vergi ödemeleri zamanında yapılmalıdır.

Kira Stopajı Nasıl Hesaplanır?

Kira stopajı nedir sorusunun kafaları meşgul etmesi kadar nasıl hesaplandığı da kafaları meşgul eder. Gelir Vergisi Kanunun 94. Maddesine göre düzenlenmiş olan bu vergi alım çeşidi kiranın brüt bedeline göre hesaplanması ancak yapılır. Kiracının kiraladığı gayrimenkul için ödeyeceği kiranın brüt bedelini yüzde yirmi hesaplanmasının yapılması ile gerçekleşir. Kiranın yüzde yirmisi ve kiranın kendi miktarı çarpılır. Bu kiraya verilen gayrimenkul kiraya verildiği zaman sabit bir ücretten sözleşme ile kiraya verildiyse o zaman hesaplama değişir. Yüzde yirmisi değil yüzde yirmi beşinin çarpımı gerçekleşir ve hesap öyle bulunur.

Kira Stopajı Hesaplama Örneği

Kiracının oturduğu gayrimenkul için ödediği brüt kira bedeli üzerinden alınan bir vergi olan kira stopajı nedir sorusunu arayanların bulduğu cevaptır. Kiranın yüzde yirmi ya da yüzde yirmi beş oranlarının etkili olduğu kira stopajı örnekle açıklamak gerekirse 3000 lira brüt kira ödeneğinin yüzde yirmisi 600 liradır. 600 lira vergiye ödenir, 2400 lira ise gayrimenkul sahibine ödenir. Eğer ki 3000 liralık kira net kira miktarı ise yüzde yirmi beşi vergi miktarı olmalıdır. 750 lira vergi miktarı olup ev sahibine ise 3750 lira ödemenin gerçekleştirilmesi lazımdır.

birevim
Paylaş

6 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + 2 =

Güvenlik Sorusu

9 x 9?