xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Konut Birikim Hesabı Açan Bankalar Listesi

Konut sahibi olmak isteyenlerin sayısı bir hayli fazla olsa da ekonomik şartlardan dolayı bu isteklerini eyleme dönüştürenlerin sayısı azdır. Ancak, geçmişten bu yana sosyal devlet olmayı başaran ülkemiz ev sahibi olmak isteyenlere maddi açıdan destek olmaktadır. Bilhassa yeni evli çiftler için özel olarak verilen krediler sayesinde ev almaları daha kolay hale getirilmektedir.

birevim peşinatsız ev

İçindekiler

Devlet Tarafından Kimlere Konut Katkısı Verilir?

Devlet; kendisine ait bir evi olmayanların ev sahibi olmaları adına onlara belirli şartlar altında maddi destek sunmaktadır. Bir başka deyişle, dar ve orta gelirli vatandaşların ev sahibi olmaları kolay hale getirilmektedir. Tüketiciler; bankada konut hesabı açtıkları ve aşağıdaki şartları sağladıkları takdirde bu imkandan faydalanma şansına erişirler.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 18 yaşından büyük olmak
  • Konut hesabına konut alınacağı tarihe kadar en az üç yıl boyunca yatırım yapmış olmak
  • Satın almak istediği konut haricinde başka bir konuta sahip olmamak
  • Konut edindiği tarihi izleyen altı ay içerisinde konut hesabının olduğu bankaya gerekli evraklar ile başvuru yapmış olmak

Sonuç olarak, kendi üzerine kayıtlı evi olan birinin konut birikim hesabından faydalanması mümkün değildir. Bunun yanı sıra, konut birikim hesabına tek seferlik tutar yatırılması söz konusu olmakla beraber bu tutar 30 bin TL’yi aşmamalıdır.

Konut hesabının asgari ödeme miktarı 250 TL olmakla beraber azami ödeme tutarı ise 2 bin 500 TL’dir. Ancak, üç aylık ödeme yapanlar için bu miktar 750 TL ila 7 bin 500 TL arasında değişir. Devre mülkler için bu hesaptan faydalanmak mümkün değildir.

Hangi Bankada Konut Birikim Hesabı Açılabilir?

Konut hesabı açmak için birtakım şartlar bulunur. Türk Lirası cinsinden açılacak hesapların mevduat ya da katılım fonu hesabı olarak açılması mümkündür. Ortak hesap şeklinde açılmasına izin verilmez. 18 yaşından küçüklerin aileleri çocukları adına konut birikim hesabı açabilirler.

Ziraat Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank, Şekerbank, Kuveyt Türk, Şekerbank, Denizbank, Finansbank gibi bankaların farklı konut birikim hesapları bulunur.

Ziraat Bankası Konut Hesabının Özellikleri Nelerdir?

Tüketicilerin konut birikim hesabı açmasına izin veren bankalardan birisi de Ziraat Katılım Bankası olmaktadır. Konut birikim hesabına üç yıl boyunca düzenli olarak para yatıran tüketicilere sürenin sonunda birikimlerinin yüzde 25’i oranında maddi destek sunulmaktadır. Bunun yanı sıra;

  • 60 ay ve üzeri ödemelerde toplam birikimin yüzde 25’i kadar
  • 48 ila 59 ay arasındaki ödemelerde toplam birikimin yüzde 18’i kadar
  • 36 ila 47 ay arasındaki ödemelerde ise toplam birikimin yüzde 15’i kadar

devlet katkısı verilmektedir.

Vakıfbank Konut Hesabı

Vakıfbank; tıpkı Ziraat Bankası gibi üç yıl boyunca konut hesabına yapılan birikimin yüzde 20’si kadar devlet katkısının mümkün olduğu bir bankadır.

Son günlerde, devlet katkısının 2021 yılında yüzde 25’e yükseleceğine dair bilgiler dolaşmaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − eighteen =

Güvenlik Sorusu

6 x 8?