xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum!

Ev hayali kuranların merak ettikleri konular arasında bulunan konut kredisi faiz oranlarındaki son durum sürekli gündemde oluyor. Gayrimenkul sektörünü ve konut almak isteyenlerin en çok ilgilendiği konu olan faiz oranları yılın başından itibaren düşük oranlarda seyrediyor.

birevim peşinatsız ev

İçindekiler

Konut Kredisi Çekecekler Nelere Dikkat Etmeli?

Konut kredisi belli bir geliri bulunan kişilerin durumları uygun olduğunda ev sahibi olmaları daha da kolaylaştı. Mortgage kredileri sayesinde konut sahibi olanların sayısında da artış yaşanmasına sebep oldu. Herkesin hayali bir ev almak olduğuna göre konut kredisiyle konut alacakların da bir miktar birikiminin olması gerekiyor. Satın alınacak evin bankanın gönderdiği ekspertiz değerinin % 80 kadar tutarı kredi olarak tahsis edilebiliyor. Bu durumda 100 bin lira eksper değeri olan konut için 20 bin TL’sinin tüketicinin elinde olması ve kalan 80 bin TL konut bedeli için uzun vadede ya da kısa vadede kredi tahsis edilebiliyor.

Kiradan Kurtulmak İsteyenlere Konut Kredisi Avantaj Sağlıyor

İnsanların temel ihtiyacı olan barınma için kirada oturanlar kirayı ödedikleri süre boyunca sadece oturma hakkına sahip oluyorlar. Ancak bir miktar birikmişi olanlar kira öder gibi taksitlerle kendi konutlarında oturabiliyorlar. Artan kira oranları düşünüldüğünde birkaç seneye kalmadan konut kredisi aylık taksiti kira oranlarına denk gelebiliyor. Hal böyle olunca gerekli hesaplamalar sonrasında kredi çekerek ev almak mantıklı hale geliyor. En uygun konut kredisi veren bankalar araştırılarak en uygun faiz oranlarıyla aylık daha düşük ödeme yapılarak ev sahibi olunabiliyor. Bu mantıkla konut sahibi olanların sayısı ülkemizde hiçte az değil. 2019 yılının başından itibaren faiz oranlarındaki düşüş nedeniyle konuta olan talebin de artışta olduğu dikkat çekiyor.

Eşlerin Geliri de Önemli!

Bankaya uygun konut kredisi için başvurulduğunda genellikle ufak tefek farklılıklar olsa da birbirine yakın şartlar altında kredi verilebiliyor. Kredi alabilmek için kredi notunun yüksek olması gerekiyor. Kişinin gelirinin % 60’ına kadar kredi verildiği de kişinin alabileceği maksimum kredi oranını belirleyebiliyor. Tek başına geliri konut kredi taksitini ödemeye elverişli bulunmadığında eşlerin gelir belgesi de dahil edilerek kredi tahsis edilebiliyor.

birevim
Paylaş

6 Comments

 1. Nurcan Kaya Reply

  Paylaşım için teşekkürler ancak sürekli bir faiz değişimi yapıyorlar, buda konut fiyatlarını değiştiriyor.

 2. Abdullah Korkmaz Reply

  Konut kredi faizleri tekrar yükseldi son zamanlarda 1’in altına düşmüştü faiz ama tekrar düşecektir yakında

  1. admin Reply

   Merhaba Metin Bey,
   Piyasanın gidişatına bağlı ve birde bu sene pandeminin gidişatı da bu durum üzerinde etkili olacaktır.

 3. İsmail Çelik Reply

  Konut kredisinde faiz oranları bence çok yüksek, yakın süreçte düşürülecektir diye düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 3 =

Güvenlik Sorusu

2 x 5?