Konut Kredisine Nasıl Başvurulabilir?

Peşinatsız Ev Sahibi Olmak için öncelikle finans kurumlarından destek istemeniz ve kredi kullanmanız gereklidir. Bunun için ise tüketicilerin zaman kaybı yaşamaması adına çok sayıda alternatif sağlanmaktadır. Mesela banka şubelerine direk müracaat edebilir ve müşteri temsilcileriyle görüşebilirsiniz. Ancak vaktiniz yoksa internet bankacılığından, telefon şubelerinden, mesaj yöntemiyle veya bankaların telefon uygulamalarından kredi başvurusu yapabilme imkanınız bulunmaktadır. Kredi başvurunuz geçmiş dönem istihbaratına göre değerlendirilerek size anında bilgi verilmektedir. Olumlu bulunması durumunda ise müşteri hizmetleri ya da şube çalışanları sizinle irtibata geçecektir. Sözleşme imzalamadan önce mutlaka her maddesini dikkatlice okumanız yararınıza olacaktır. Bu formlarda yer alan ipotek yazısı için ücret talep edilmesi veya edilmemesi gibi detaylar yer almaktadır. Kısaca açıklamak gerekirse bazı bankalar borcunuz tamamen bittiğinde tapuyu üzerinize almak için gerekli belgeden yüklü miktarda para isteyebilmektedir. İmzalamış olduğunuz hiçbir maddeye sonradan itiraz edemezsiniz ve mahkemeye başvuramazsınız.
Hangi Banka Daha Avantajlıdır?

Son dönemlerde çıkartılan yasa ile beraber Peşinatsız Ev Kredisi oranları belli bir yüzdenin altına çekilmiştir. Yani genel olarak her finans şirketinin faiz oranları birbirine yakındır. Ancak geriye kalan harç ve masraflara finans kurumları farklı uygulamalar yapmaktadır. Mesela bazı bankalar ipotek kaldırma yazısı için ekstra ücret talep eder bazıları da istemezler. Sözleşme imzalamadan önce tüm finans kurumlarının sözleşme formunu isteyebilir ve tek tek inceleyebilirsiniz. Ayrıca tam anlaşılmayan maddeler için hukuki olarak bir danışmandan yardım isteyebilirsiniz.
Konut Kredilerinde Sigorta

Belli bir birikiminiz mevcut değilse ve Peşinatsız Ev Almanın Yolları ile ilgili bir yöntem tercih etmek istiyorsanız mutlaka finans kurumlarından borç almanız gereklidir. Bunun için de her kurum zorunlu olarak bazı sigortaları yapmadan kredi kullanımına onay vermemektedir. Afet ve doğa olaylarına karşı önlem olarak deprem ve konut poliçeleri de istenen evraklar arasında yer almaktadır. Ancak son dönemlerde en sık tartışılan konulardan birisi de hayat sigortasının zorunlu halden çıkartılmasıdır. Bu kanun ile hayat sigortası poliçesi şartı aranmamaktadır ancak tüketiciler açısından yapılması daha uygundur. Böylece borçlu hayatını kaybetse bile acenteler kalan borç tutarını tamamen kapatırlar.

Önceki

Konut Kredisinde Süreç

Sonraki

Peşinatsız Taksitle Ev Almak İçin Ne Yapmalı?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir