Konut kredisiyle peşinatsız ev sahibi olun

Bankalar aracılığı ile kredi kullanarak ev sahibi olabilmek için konut kredisi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu hizmetler dahilinde kullanıcılara, yasal olarak belirtilen konut değerinin dörtte üçü kadar kredi verilebilmektedir. Verilen bu krediler, en fazla 10 ya da 20 yıl vade ile kullandırılabilmektedir. Dolayısı ile de söz konusu seçenek dahilinde herhangi bir banka aracılığı ile konut kredisi kullanarak ev sahibi olabilmek için, alacağınız evin bedelinin %25’i kadarını peşinat olarak kullanmanız gerekiyor. Yani ev 100.000 TL ise 25.000 TL peşinat ve 75.000 TL konut kredisi ile evi satın alabilirsiniz.

Ancak bu noktada peşinatsız ev sahibi olmak için bir yol bulunmaktadır. Farklı bir banka ile 25.000 TL tutarında ihtiyaç kredisi çekebilir ve ardından da konut kredisi kullanacağınız banka aracılığı ile de 75.000 TL konut kredisi alabilirsiniz. Böylece hiçbir birikim olmadan ve peşinat olmadan 100.000 TL toplam kredi miktarı ile ev satın alabilirsiniz. Bu örnek kapsamında, iki farklı krediden yararlanacağınız için taksit tutarlarının fazla olabileceğini ve ayrıca dosya masraflarının da fazla olabileceğini söyleyebiliriz. Dolayısı ile de aylık gelirinizin ya da yıllık gelirinizin yüzde ellisini geçmeyecek ödeme planları ve taksit tutarları dahilinde kredilerden yararlanmanız da önerilmektedir. Bu bilgileri göz önüne alarak ihtiyaç kredisi ve konut kredisi bileşeni üzerinden peşinat ödemeden ev sahibi olmak mümkündür. Ayrıca, herhangi bir krediye başvurmadan da senet üzerinden ya da diğer ödeme planları üzerinden peşinatsız konut projeleri ile de ev sahibi olabileceğinizi söyleyebiliriz. Bu noktada, büyük inşaat şirketlerinin sunmuş olduğu projeler dahilinde peşinat sahibi olmadan da ödeme planı çıkarabilir ve bu yol ile de ödemeleri yaparak ev satın alabilirsiniz. Ancak bu seçenek kapsamında da şirketlerin yüksek kredi notu istediklerini ve bu yönde kullanıcılara ev sunduklarını söyleyebiliriz.

Kurumsallık taşımayan ve konut satın almak için peşinatsız olarak kredi verdiklerini söyleyen üçünü kişilere ve kurumlara da itibar etmemeniz gerektiğini bu noktada belirtebiliriz. Sadece bankalar ya da güvenilir inşaat şirketleri üzerinden bahsettiğimiz yollara başvurabilirsiniz.

Önceki

Peşinat ödemeden ev sahibi olun

Sonraki

Peşinatsız ev alma yolları

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir