xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Köye Ev Yapmak İçin Kredi ve Devlet Desteği

Ev sahibi olmak isteyen insanların farklı tercihleri olabilir. Bazıları şehir merkezinde bir daire satın almak ister iken bazıları ise şehir hayatından uzakta bir köyde yaşamayı arzular. Bu noktada, köyde ev yapmak için finansmana ihtiyaç duyanlara devlet tarafından kredi verilmektedir. Ancak, köyde ev yapmak isteyenlerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Herkesin bildiği gibi köyde ev yapmanın maliyeti bilhassa yapılacak evin büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. Bu konuda, maddi sorun yaşayanlara Halkbank tarafından kredi desteği verilmektedir.

birevim peşinatsız ev

İçindekiler

Tarımsal Alanda Yapı İzni Nasıl Alınır?

Tarımsal ekonomik faaliyetlerde kullanılmak üzere farklı tesislerin açılması ve faaliyete geçmesi noktasında bu konuyla ilgili kurumlara başvuru yapılmalıdır. Başvuru sayesinde yapı ruhsatının alınması mümkün olacaktır. Tarım arazilerinin kötü amaçlarla kullanılmasını engellemek başta olmak üzere bu tür arazilerin hangi zorunlu hallerde kullanılacağına dair tüm usuller yönetmeliklerle belirlenmektedir. Tarımsa alanda yapı izni; köyde ev yapmak isteyenler için son derece önemlidir.

Köyde Ev Yapma İzni Nasıl Alınır?

Tarımsal nitelikli olduğuna karar verilen tüm tesisler ile ilgili plan ve projeler; Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü ve belediyelere gönderilir. Belediye sınırları dışında kalan yerler için de başvurular il özel idarelerine ve il müdürlüğüne gönderilmektedir. Sonuç olarak, tüm tarımsal faaliyetlerin ruhsatı için yapılan başvurular il müdürlüğü tarafından incelenir. Tesislerin uygun görülmesi halinde projede yer alan alana izin verilmektedir.

Köyde Ev Yapmak İçin Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Köyde ev yapmak isteyenlere genellikle bireysel ihtiyaç kredisi verilir. Bu konuda en çok seçeneği sunan bankaların başında tahmin edebileceğiniz üzere Ziraat Bankası bulunur. Köyde tarım veya hayvancılık işi ile ilgilenmeyi düşünenler için Ziraat Bankası’nın çok sayıda kredi seçeneği vardır. Bunun yanı sıra, devlet tarafından desteklenen sektörlerden de bu konuda kredi alınabilir.

Yapı Ruhsatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen hibeleri almaya hak kazanan, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunacak olan yapı ve tesislerin açılması için yapı ruhsatının alınması bir gereklilik değil zorunluluktur. Bir başka deyişle, yapı ruhsatı almadan hibelerle projelerin hayata geçirilmesi mümkün olmayacaktır.

Yapı ruhsatı başvurusu için bağlı olunan belediyelere başvuru yapmak gerekir. İmar planlı alanlarda ruhsat almak için bağlı olunan belediye dışında bir yere başvuru yapılamaz. Bunun yanı sıra, başvuru dilekçesi başta olmak üzere tapu fotokopisi, 1/5000 ve 1/25000’lik haritalar gerekli olmaktadır. Buna ek olarak, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün görüşü alınmalıdır. Tüm bu şartların yerine getirilmesiyle beraber uygundur yazısı alınmalıdır.

Mimari projelerin tarım il müdürlüklerine onaylatılması bir diğer gerekli husustur. Yapı ruhsatı ve yapı kullanma ruhsatının alınmasıyla beraber tarımsal faaliyetler için verilen hibelerden faydalanılabilir. Yapı ruhsatı konusunda olumsuz cevap alındıysa farklı bir arazi ve arsa bakılmalıdır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 − two =

Güvenlik Sorusu

4 x 6?