Mantolama Nedir?

Binalardaki ısı kaybını en aza indiren mantolama işlemi hem tasarrufu hem de keyifli zamanı geçirmeye neden olabilecek etkidir. Isı yalıtımının iyi olmaması demek mevsiminde daha da büyük zorluklarla uğraşmak demektir. Mantolama nedir sorusu sorulduğu zaman kafada soru işaretleri gerçekleştirenler için bu yöntem yalıtımın sürekliliğini sağlamak için yapılan en iyi yöntemdir. Duvarı ortasına alıp içten ve dıştan yalıtımı sağlayan mantolama sayesinde kışları soğuk havanın girmesi önlenip içerdeki sıcak ısı tutulur. Yazları ise tam tersi serin hava içeride tutulabilir. Dış mantolama sayesinde en uygun olan ısı yalıtım çeşididir. Bu ısı yalıtımında giren ısı köprüsü engellenmiş olur.

birevim-reklam

 Mantolama Yararları

  • Binanın dış yüzeyindeki tüm elemanlar yalıtılarak ısı hava girişleri tamamıyla engellenmiş olur.
  • Binanın dışında ısı farkı sebebiyle olan çatlak gibi etkenler görülmez.
  • Binayı tüm dış etkenlerden korur.
  • Yoğunlaşma riski mantolama sayesinde görülmez.
  • Isı ve su yalıtımı sağlanmış olur bu yalıtım çeşidi sayesinde.
  • Yüzde elliye kadar yalıtım sağlanmış olur.
  • Yalıtım sayesinde çevre korunumu gerçekleşir.
  • Binanın dayanabilme yaşı uzar.
  • Binanın dış görünümünü güzelleştirir.

Mantolama Nerelere Yapılır?

Mantolama nedir sorusuna cevap bulunması ardından bir diğer merak edilen bu yalıtım çeşidinin nerelere yapıldığıdır. Binanın dışarısı ile irtibatını sağlayan mekanlara yapılabilen mantolama binaların ısıtma yapılmayan depo, garaj gibi yerlerinde yapılabilir. Bununla beraber soğuk hava depolarına, dış binanın çatısına, toprak temaslı mahallere mantolama ısı yalıtımı yapılır. Bu sayede bu yerler ısınma veya soğutmanın gerçekleştirilmesi için daha fazla enerji yakımınım gerçekleştirilmesine gerek kalmaz. Bu sayede mantolama gerçekleşince binanın bakım onarı maliyetleri daha da azalır.

Mantolama Yalıtımı Nasıl Korunulur?

Mantolama nedir dediniz ve bu ısı yalıtımını binanıza gerçekleştirdiniz. Gerçekleştirdikten sonra etkisinin daha uzun ömürlü olması için bu yalıtım sistemi korunmalıdır. Binanın dışında olan tabela, klima, anten gibi bağlı unsurların bu yalıtım aşamasında kaldırılması gerekli olur. Çünkü açıkta kalan bir yer bile yalıtımın iyi olmamasına neden olabilir. Yalıtım gerçekleştikten sonra bu araçlar tekrar binaya eklenebilir. Cephe duvarının önüne konulan engeller de kazaların oluşmasını engeller.

birevim-sabit-reklam
Önceki

Kira Stopajı Nedir?

Sonraki

Mersis No Nedir?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir