xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Metrekare (M2) Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Genellikle konut alırken kaç metrekare olduğu merak edilir. Aslına bakacak olursak sadece alırken değil satarken de konutların değerini belirleyen unsurlar arasında metrekare ölçümü gelir. Bu yazımızda sizlere Metrekare (M2) Hesaplama nasıl oluyor tüm detayları ile birlikte anlatacağız.

birevim peşinatsız ev

İster konut alımı isterseniz de satışı yapın kesinlikle Metrekare (M2) Hesaplama doğru olarak yapılmalıdır. Eğer ilk kez ev alacak ya da satacaksanız kesinlikle sizlere çok değerli bilgiler vereceğiz.  Özellikle belirtmekte yarar var ki günümüzde ev almak isteyen acemi ve tecrübesiz insanlar bir takım alçak insanların yalanlarına kanabiliyor. Bu gibi aldatmacalar sonucunda evler olduğundan daha ufak çıkabiliyor. Bu nedenle evin satın almadan önce metrekare ölçümünü yapmak ve emin olmakta yarar var.

Birçok zaman gayrimenkul sektöründe satılan konutlar metrekare üzerinden hesaplanır. Metrekare hesaplamasında evin kullanmayın alanlarının da hesaplandığı için evin gerçek yaşam alanı ortaya çıkmayabilir. Bu durumlarda orta karışıklıklar çıkabilir. Evin kullanıldığı bir yaşam alanı hesaplama net metrekare hesaplama işlemi kesinlikle yapılmalıdır ve bu doğru olandır. net metrekare hesaplama işlemi de konutun duvarlar arasında kalan bölme bu işleme dahil edilir ve bu şekilde metrekare ortaya çıkmış olur.

Net Metrekare Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Herhangi bir konutun metrekaresi hesaplayabilmek için tüm odalarının alanları metre cinsinden hesaplanmalıdır. Konutun içerisinde bulunan bütün odalar dikdörtgen ise odanın kısa ve uzun duvarları ölçülür.

Daha sonrasında ise kısa duvar ve uzun duvar birbiriyle ile çarpılır. Böylece odanın metrekaresi net bir şekilde elde edilmiş olur. Hemen aşağıda görmüş olduğunuz kısa bir örnek ve birlikte çok daha net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Dikdörtgen bir odanın kısa kenarı: 4 metre

Dikdörtgen bir odanın uzun kenarı: 5 metre

4 * 5 = 20 metrekare

Evde Hangi Alanlar Net Metrekareye Dahil Edilir?

Metrekare hesaplamasında brüt metrekare hesaplanmasında farklı birkaç yol vardır. net metrekare hesaplamasında evin sadece yaşam alanları ortaya çıkarken brüt metrekare hesaplamasında evin tamamı da dahil edilmektedir. Evin net metrekaresi içerisinde bahçe olmuyor balkonlar dahil edilmemektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + 20 =

Güvenlik Sorusu

7 x 3?