xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Metreküp (M3) Hesaplama Bir Evin Metreküpü Nasıl Hesaplanır?

Metreküp (M3) farklı nedenlerle kullanılmaktadır. Günümüzde kereste, beton, tomruk, istinat duvarı gibi ürünler için Metreküp hesaplama yapılır. Bu yazımızda sizlere bu alan ile alakalı önemli bilgiler vereceğiz. Nasıl hesaplama yapılır? Bir evin metreküpü doğru şekilde nasıl hesaplanır? Detayları ile sizlere aktaracağız.

birevim peşinatsız ev

Metreküp (M3) Hesaplama formülü nedir? Öncelikle biraz bu konuda bilgi vermek ve iyice anlamak gerekiyor. Metreküp (m3), bir kenar uzunluğu 1 metre olan küpün hacmidir. ” Metreküp hesaplama ” ise metre cinsinden uzunluğun, genişliğin ve yüksekliğin çarpımının hesaplanması ile ortaya çıkan sonuç anlamına gelmektedir.

 • Uzunluk: 70 cm
 • Genişlik: 50 cm
 • Yükseklik: 40 cm
 • Bu durumda 70x50x40= 140 m3

İçindekiler

Metreküp Hesaplama Konut:

Konutlar özelinde ifade etmek gerekirse konutlarda çoğu zaman metrekare hesaplaması yapılır. Eğer işin içerisine tavan yüksekliğini de katmak gerekirse metreküp olarak bir hesaplama yapmak kesinlikle daha doğru bir tercih olacaktır.

Evin metreküpünü nasıl hesaplarsınız? Bunu da kısa ve net bir biçimde açıklamak istiyorum. Öncelikle evin metrekaresini hesaplamak gerekiyor. Metrekareyi tavan yüksekliği ile çarpmak ile işlemi tamamlıyoruz. Eğer çarpma işlemini doğru ve eksiksiz olarak yapıyorsanız evinizin metreküpünü doğru şekilde bulmuş olursunuz. Bunu kendi evinizde sadece birkaç dakika gibi bir sürede sizlerde yapabilirsiniz.

Birevim İle Ev Almak Çok Kolay

Bir Evin Metreküpü Nasıl Hesaplanır?

 1. Ev 130 metrekare
 2. Tavan yüksekliği 2,5 metre130x2,5= 325 m3

Önemli bir açıklama ile başlamakta yarar var. Birçok insan yüksek tavanlı evleri diğer konutlara oranla daha iyi ya da ferah buluyor. Buradaki önemli nokta ise şu, metreküp hesaplaması yaparak bunun farkında olmak ve hesaplamaya bunu dahil etmek gerekiyor. Aksi takdirde yanlış hesaplamalar ile karşılaşırsınız.

Elde edilen verilere göre birçok insan yüksek tavanlı evleri daha çekici buluyor. Daha yaşanabilir alanlar oluşturma adına son dönemde yapılan evlerin büyük kısmının yüksek tavanlı olduğunu da söylemekte yarar var.

birevim
Paylaş

7 Comments

 1. Banu Bulut Reply

  Eğer odada asma tavan mevcutsa hangisini baz almalıyız? Ya da evin tapuda yazan metrekaresi ile mi işlem yapmalıyız?

 2. Seval Ateş Reply

  Dediğiniz gibi artık insanlar yüksek tavanlı ev istiyor, eski evlerde ki gibi yakın tavan yerine odalarda 2-2,5 mt olunca oda daha ferah geliyor insanın gözüne

 3. Mahmut Reply

  Tam m3 anladIm diyecektim kafam sizin hesapla iyice karıştı.m3 hesabı metre üstünde oluyor ise neden yukardaki hesap cm bu 0.70×0.50×0.40 değil
  yani cm metreye çevirip yapmalayız galiba sanırsam yani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + seven =

Güvenlik Sorusu

4 x 4?