Metreküp (M3) Hesaplama Bir Evin Metreküpü Nasıl Hesaplanır?

Metreküp (M3) farklı nedenlerle kullanılmaktadır. Günümüzde kereste, beton, tomruk, istinat duvarı gibi ürünler için Metreküp (M3) Hesaplama yapılır. Bu yazımızda sizlere bu alan ile alakalı önemli bilgiler vereceğiz. Nasıl hesaplama yapılır? Bir evin metreküpü doğru şekilde nasıl hesaplanır? Detayları ile sizlere aktaracağız.

Metreküp (M3) Hesaplama formülü nedir? Öncelikle biraz bu konuda bilgi vermek ve iyice anlamak gerekiyor. Metreküp (m3), bir kenar uzunluğu 1 metre olan küpün hacmidir. ” Metreküp hesaplama ” ise metre cinsinden uzunluğun, genişliğin ve yüksekliğin çarpımının hesaplanması ile ortaya çıkan sonuç anlamına gelmektedir.

  • Uzunluk: 70 cm
  • Genişlik: 50 cm
  • Yükseklik: 40 cm
  • Bu durumda 70x50x40= 140 m3

Metreküp Hesaplama Konut:

Konutlar özelinde ifade etmek gerekirse konutlarda çoğu zaman metrekare hesaplaması yapılır. Eğer işin içerisine tavan yüksekliğini de katmak gerekirse metreküp olarak bir hesaplama yapmak kesinlikle daha doğru bir tercih olacaktır.

Evin metreküpünü nasıl hesaplarsınız? Bunu da kısa ve net bir biçimde açıklamak istiyorum. Öncelikle evin metrekaresini hesaplamak gerekiyor. Metrekareyi tavan yüksekliği ile çarpmak ile işlemi tamamlıyoruz. Eğer çarpma işlemini doğru ve eksiksiz olarak yapıyorsanız evinizin metreküpünü doğru şekilde bulmuş olursunuz. Bunu kendi evinizde sadece birkaç dakika gibi bir sürede sizlerde yapabilirsiniz.

Bir Evin Metreküpü Nasıl Hesaplanır?

  1. Ev 130 metrekare
  2. Tavan yüksekliği 2,5 metre130x2,5= 325 m3

Önemli bir açıklama ile başlamakta yarar var. Birçok insan yüksek tavanlı evleri diğer konutlara oranla daha iyi ya da ferah buluyor. Buradaki önemli nokta ise şu, metreküp hesaplaması yaparak bunun farkında olmak ve hesaplamaya bunu dahil etmek gerekiyor. Aksi takdirde yanlış hesaplamalar ile karşılaşırsınız.

Elde edilen verilere göre birçok insan yüksek tavanlı evleri daha çekici buluyor. Daha yaşanabilir alanlar oluşturma adına son dönemde yapılan evlerin büyük kısmının yüksek tavanlı olduğunu da söylemekte yarar var.

Önceki

1 Dönüm Kaç Metrekare (M2)? Arazi Ölçüm Birimleri

Sonraki

Metrekare (M2) Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?