Mimari Proje Raporu Nedir? Mimari Proje Raporu Nasıl Yazılır?

Mimari proje raporları bir yapı için olmazsa olmaz konumdadır. Mimari proje raporu nedir? Nasıl alınır? Bu detayları sizler için yazımızda belirttik. Bir yapının hemen öncesinde kesinlikle mimari detayları ortaya çıkar ve yapıların hangi şekillerde yapılacağı ve neye ihtiyaç olduğu ile alakalı tüm detaylar burada belirtilir. Yapılacak bu detaylandırma inşaat başlamadan önce belirlenmelidir. Devreye mimari proje girer ve süreklilik ile başlamış olur.

Mimari Proje Raporu Nedir?

Mimarisi yapılan bir yapının hazırlanan tüm raporlarına mimari proje raporu ismi verilmektedir. Projenin gerçekleşmesini isteyen işveren tarafından detaylar belirlenir ihtiyaç programı arsa özellikleri ile alakalı detaylar mimari proje raporu içerisinde yer alır.

Aslında daha kısa ve net şekilde açıklamak gerekirse binanın bütün detaylarını ele alındığı ve değerlendirildiği yol haritasına da mimari proje ismi verilmektedir. Mimari proje raporu içerisinde kullanılacak olan malzemelerin özelliklerinden tutun da tüm detaylar yer almaktadır. Kullanılacak olan teknikler yapı sistemi ekonomi tablosu gibi detaylar da bu rapor içerisinde yer almaktadır. Mimarlar mimari proje raporunu çıkartırken çok zaman aynı standartları kullanırlar. Bu sayede farklı mimarlar projeyi görse bile kolayca okuyabilir ve analiz edebilir.

Mimari Proje Raporu Nasıl Yazılır?

Mimari proje raporları genel olarak detaylı raporlar arasındadır. Projenin yapı bölümleri ve elemanları gibi ana gruplandırma üzerinde yer alırlar tasarlanan binanın bölümlerine ayrılması ve projenin daha anlaşılabilir olması adına detaylı bir şekilde hazırlık yapılmaktadır.

Kodlama dili olarak ise Uluslararası bir dil sistemi kullanılmaktadır mimari rapor örnekleri Mimarlar Odası tarafından belirlenen standartlarda yapılmak zorundadır. Yine imar durumu ile yönetmeliğe ait olan yorumlarda da raporunu içerisinde içerikleri arasında olması gerekmektedir. Proje raporu yazılırken öncelikle projenin adı ve projenin özeti kısımları ilk etapta gelmektedir. Daha sonrasında amacı ve giriş bölümü yer alır sırasıyla giriş bölümünde ben sonra yöntem başlığı gelmektedir. Yöntemde açıklandıktan sonra en son sonuç kısmı yazılmaktadır. Yazının ve raporunun bitişinde ise kaynak kısmı yer alarak proje tamamlanmaktadır.

Önceki

Mevzii İmar Planı Nedir? Mevzii İmar Planı Kimler Yapar?

Sonraki

Muhdesat Nedir? Muhdesat Nasıl Kaldırılır?