xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Mimari Proje Raporu Nedir? Mimari Proje Raporu Nasıl Yazılır?

Mimari proje raporları bir yapı için olmazsa olmaz konumdadır. Mimari proje raporu nedir? Nasıl alınır? Bu detayları sizler için yazımızda belirttik. Bir yapının hemen öncesinde kesinlikle mimari detayları ortaya çıkar ve yapıların hangi şekillerde yapılacağı ve neye ihtiyaç olduğu ile alakalı tüm detaylar burada belirtilir. Yapılacak bu detaylandırma inşaat başlamadan önce belirlenmelidir. Devreye mimari proje girer ve süreklilik ile başlamış olur.

birevim peşinatsız ev

İçindekiler

Mimari Proje Raporu Nedir?

Mimarisi yapılan bir yapının hazırlanan tüm raporlarına mimari proje raporu ismi verilmektedir. Projenin gerçekleşmesini isteyen işveren tarafından detaylar belirlenir ihtiyaç programı arsa özellikleri ile alakalı detaylar mimari proje raporu içerisinde yer alır.

Aslında daha kısa ve net şekilde açıklamak gerekirse binanın bütün detaylarını ele alındığı ve değerlendirildiği yol haritasına da mimari proje ismi verilmektedir. Mimari proje raporu içerisinde kullanılacak olan malzemelerin özelliklerinden tutun da tüm detaylar yer almaktadır. Kullanılacak olan teknikler yapı sistemi ekonomi tablosu gibi detaylar da bu rapor içerisinde yer almaktadır. Mimarlar mimari proje raporunu çıkartırken çok zaman aynı standartları kullanırlar. Bu sayede farklı mimarlar projeyi görse bile kolayca okuyabilir ve analiz edebilir.

Birevim İle Ev Almak Çok Kolay

Mimari Proje Raporu Nasıl Yazılır?

Mimari proje raporları genel olarak detaylı raporlar arasındadır. Projenin yapı bölümleri ve elemanları gibi ana gruplandırma üzerinde yer alırlar tasarlanan binanın bölümlerine ayrılması ve projenin daha anlaşılabilir olması adına detaylı bir şekilde hazırlık yapılmaktadır.

Kodlama dili olarak ise Uluslararası bir dil sistemi kullanılmaktadır mimari rapor örnekleri Mimarlar Odası tarafından belirlenen standartlarda yapılmak zorundadır. Yine imar durumu ile yönetmeliğe ait olan yorumlarda da raporunu içerisinde içerikleri arasında olması gerekmektedir. Proje raporu yazılırken öncelikle projenin adı ve projenin özeti kısımları ilk etapta gelmektedir. Daha sonrasında amacı ve giriş bölümü yer alır sırasıyla giriş bölümünde ben sonra yöntem başlığı gelmektedir. Yöntemde açıklandıktan sonra en son sonuç kısmı yazılmaktadır. Yazının ve raporunun bitişinde ise kaynak kısmı yer alarak proje tamamlanmaktadır.

birevim
Paylaş

8 Comments

 1. Mehmet Köse Reply

  Çok yakın bir arkadaşım mimar, projelerinin çiziminden raporuna kadar ki süreci takip ettiğimde ne kadar meşakkatli bir iş olduğunu anladım

 2. Pınar Sarı Reply

  Abim mimar, şimdiye kadar hiç yanına gidip ne yapıyorsun nasıl yapıyorsun dememişimdir, pandemi sebebiyle beraber oturduğumuz alanda çalışıyordu, mimarların işi o kadar zor ki, allah kolaylık versin hepsine 🙂

  1. admin Reply

   Merhaba Pınar Hanım,
   Mimari proje raporu bir proje yapılırken ihtiyaç duyulacakların listesi olarak değerlendirilebilir bu nedenle detaylı bir çalışma gerektirir.

 3. Orhan Bulut Reply

  Mimari proje raporunun yazılması gerçekten zor bir süreç. Mimar arkadaşlarımın geceleri bile uyumadığı günler biliyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 5 =

Güvenlik Sorusu

2 x 2?